Ćwiczenia na brzuch na piłce gimnastycznej

Ćwiczenia na brzuch na piłce gimnastycznej

Piłka gimnastyczna jest bardzo popularnym urządzeniem, które jest pomocne podczas treningów na różne partie ciała. Aby rozpocząć ćwiczenia na piłce należy wiedzieć w jaki sposób balansować ciałem aby nie upaść, stabilna pozycja na piłce jest bardzo ważna. Ćwiczenia na piłce gimnastycznej dobierane są indywidualnie dla każdego, zależne jest to od wzrostu oraz wagi.

Ćwiczenia na piłce

Ćwiczenia opierają się na piłce zwanej fitball, należy zacząć od ćwiczeń dla początkujących. Zadaniem takiego zabiegu jest nauczenie utrzymania stabilnej pozycji na piłce. Zatem rozpoczynamy od najprostszych ćwiczeń, które wykonujemy z kilkoma powtórzeniami.

Boczne brzuszki

Połóż plecy na piłce oraz zegnij kolana trzymając stopy na podłodze, następnie powoli podnoś plecy z piłki skręcając ciało w prawą stronę. Podczas tego można wspomagać się rękoma, prawą ręką podpierać głowę a lewą trzymać na brzuchu. W momencie maksymalnego wychylenia należy zatrzymać się na kilka sekund po czym powrócić do pozycji wyjściowej i powtórzyć ćwiczenie w przeciwnym kierunku. Całość powtarzamy 2-3 razy po 15 powtórzeń na każdą stronę.

Brzuszki na piłce

Podobnie jak w poprzednim ćwiczeniu tutaj również kładziemy się na plecach, zginamy kolana oraz trzymamy stopy na podłodze. Początkowo środkową część pleców umieszczamy na piłce a następnie powoli zaczynamy podnosić  się z piłki wychylając się do przodu napinając przy tym mięśnie brzucha. W pozycji maksymalnego odchylenia do przodu zatrzymujemy się na 2 sekundy po czym wracamy do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie to powtarzamy 10-15 razy.

Pionowe brzuszki

Zanim rozpoczniesz to ćwiczenie zadbaj o to aby położyć fitball (piłkę gimnastyczną) obok czegoś stabilnego, tak aby ją bezpiecznie złapać. Gdy już to wykonasz połóż się na plecach jednocześnie chwytając się tyłu ławki. Pozycją wyjściową podczas tego ćwiczenia jest trzymanie wyprostowanych pleców, ugiętych kolan oraz stóp na podłodze. Gdy znajdziesz się w tej pozycji  podnieś stopy z podłogi oraz zwiń kolana w kierunku głowy, podnoś kolana w  taki sposób aby osiągnęły pułap oczu. W tej pozycji zatrzymaj się na chwile i powolutku odwijaj nogi tak aby wyprostowały się całkowicie oraz były równoległe z plecami a następnie powróć do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie to powtórz 10 razy.