Zastosuj osiągnięcia naukowe w swych treningach

Co kilka lat naukowcy odkrywają coś, co kulturyści wiedzą od dawien dawna. Na przykład efekty działania kreatyny i białka serwatkowego na organizm znaczne wyprzedziły naukowe ustalenia.
Grupa naukowców z Kanady przeprowadziła badania na grupie dzieci ze szpitala w Montrealu. Dwudziestce dzieciaków, która uczestniczyła w treningach z ciężarami, podawano białko serwatkowe, a następnie – przez ten sam okres czasu – kazeinę. Celem było ustalenie czy suplementy te mogą zwiększyć produkcję antyoksydantów w organizmie, zwłaszcza zaś czy zwiększy się stężenie jednego z aminokwasów – glutationu. Rezultaty eksperymentu okazały się przydatne dla kulturystów.
Ćwiczenia zwiększają produkcję wolnych rodników przez nasz organizm. Wtedy właśnie odczuwamy zmęczenie. W tym celu podjęto szereg działań, które wspomogłyby organizm w produkowaniu antyoksydantów zwalczających wolne rodniki. Pomocne okazały się witaminy E, C oraz beta-karoten, przyjmowane po treningach. Najbardziej efektywna była witamina E – jej przyjmowanie zmniejsza potreningowy ból mięśni. Trzymając się wcześniejszych wyników, podjęto próbę ustalenia czy białko serwatkowe, bogate w glutamylcystynę, potrafi zdopingować działanie glutationu, przeciwdziałającemu przemęczeniu mięśni. Naukowcy wysnuli hipotezę, że jeśli uda im się zwiększyć międzykomórkowe działanie glutationu, może to być drogą do zwiększenia wysiłku mięśni przy jednoczesnej redukcji zmęczenia.
Na początku eksperymentu pierwszej grupie dzieci podawano białko serwatkowe (20 gram dziennie), a drugiej taką samą ilość kazeiny Po trzech miesiącach obie grupy przetestowano na siłowni, sprawdzając, która będzie dłużej i efektywniej ćwiczyła. Innymi słowy – jak wielki wysiłek można jednorazowo uzyskać od osoby zażywającej dany suplement.

Okazało się, że grupa zażywająca białko serwatkowe ma lepsze wyniki – może trenować dłużej, zaś poziom glutationu był większy. Następnie dokonano u obu grup pomiarów tłuszczu. I znowu grupa zażywająca białko serwatkowe okazała się lepsza – poziom tłuszczu spadł od 3 nawet do 6 procent. Białko serwatkowe podwyższa zdolności organizmu do produkowania antyoksydantów, zwiększa możliwości treningowe i redukuje poziom tłuszczu.