Kreatyna i białko

kreatynaKreatyna oraz białka są dwoma suplementami, o których z praktyki wiadomo, że połączone umiejętnie z intensywnym treningiem są w stanie dać bardzo dobre efekty Owszem, skuteczne jest także dostarczanie jednego lub drugiego suplementu, ale zdecydowanie najlepsze wyniki daje ich łączenie. W takim przypadku dzięki synergii ich oddziaływanie zostaje wzmocnione, co może prowadzić do sumarycznych jeszcze większych efektów – co zostało wykazane naukowo.
Badacze w ciągu 12 tygodni obserwowali dwie grupy trenujących – jedni zażywali połączenie białek serwatkowych i kreatyny (w ilości po 0,1 g/kg masy ciała dziennie), drudzy zaś placebo na bazie węglowodanów. Wynik – znaczne zwiększenie siły oraz rozwój masy umięśnienia po stronie stosujących suplementy oraz jedynie niewielkie powiększenie masy umięśnienia po stronie grupy placebo. Według naukowców wyniki dobrze pokazują współzależność pomiędzy treningiem masowym wykonywanym bez wsparcia suplementów, a treningiem popartym odpowiednią suplementacją. Efektem – niewielkie, wywołane wpływem obciążeń przyrosty w grupie placebo i znaczące, kilka razy większe zwyżki siły i masy mięśni w grupie białkowo-kreatynowej pokazują aż nadto wyraźnie właściwą drogę postępowania. Co ciekawe, porównanie wyników innych badań, prowadzonych tylko na białkach lub tylko na kreatynie wykazało, że ich połączenie daje zauważalnie lepsze wyniki.
Serwatka jest składnikiem mleka, który uzyskujemy w procesie produkcji serów oraz innych rodzajów nabiału. Białko serwatkowe jest głównym składnikiem części odżywek białkowych, gainerów, napojów oraz przekąsek. Zawiera ono bardzo dużo leucyny, jednego z aminokwasów rozgałęzionych, o której wiadomo, że odgrywa ważną rolę w przemianie białek. Leucyna jest także stymulantem (sposób jej oddziaływania nie jest jeszcze do końca poznany) pobudzającym syntezę białek szkieletowych. Wyniki badań pokazują, że leucyna zapoczątkowuje i podtrzymuje proces spalania tłuszczu trzewnego. Umiejscowiony w głębszych warstwach tłuszcz trzewny trudno poddaje się zużywaniu, szczególnie w przypadku kobiet, i w niewielkim stopniu reaguje na trzymanie diety. Właśnie dostarczanie dużych dawek leucyny może powodować jego ułatwione zużywanie, które zaobserwowali naukowcy przy badaniu efektów suplementacji białkami serwatkowymi.
Wiele zawierających te białka suplementów zawiera również spore dawki mineralnego wapnia. Wapń, poza newralgiczną rolą w procesie budowy kośćca,jest także kontrolerem mechanizmów zużywania tkanki tłuszczowej na energię. Stąd zapewnianie jego wysokiego spożycia działa pobudzająco na proces odtłuszczania.

Białka serwatkowe są również czynnikiem wspomagającym proces regeneracji organizmu po wysiłku. W porównaniu do innych rodzajów białka wchłaniają się szybciej, łatwiej rozkładają i tym samym przyspieszają proces regeneracji. Dzięki temu trenujący jest w stanie szybciej osiągać stan pełnego odtworzenia wyjściowych możliwości umięśnienia, trenować dłużej i bardziej intensywnie.