Bezsenność i kulturystyka

dieta-mozgMam do was dwa pytania, na które dotychczas nie udało mi się zdobyć odpowiedzi. Pytanie pierwsze – od kilku lat jestem chory na bezsenność. Chciałbym zapytać, czy w takim stanie w ogóle mogę uprawiać kulturystykę, a jeśli tak, to w jakich porach powinienem trenować, aby za bardzo się nie pobudzić? Pytanie drugie – czy kreatyna, wanadyl i HMB są szkodliwe dla zdrowia? Przez jaki okres maksymalnie można je stosować i jak długą przerwę trzeba robić przed kolejnym cyklem?

Uprawianie sportu amatorsko chyba jeszcze nikomu nie zaszkodziło, więc i tobie nie powinno. Jeżeli tylko nie ma przeciwwskazań do wysiłku fizycznego, trenuj na zdrowie. Myślę, że powinieneś trenować tak, aby kończyć sesję na minimum trzy godziny przed snem. W ten sposób będziesz miał dość czasu, żeby odpocząć, rozluźnić się, zrelaksować przed snem, wyciszyć organizm. Swoją drogą, wysiłek fizyczny zawsze sprzyjał szybkiemu zasypianiu, a po solidnej robocie wieczorem jesteś już tak zmęczony, że najchętniej po prostu byś zasnął – długim, regenerującym snem.
Tak więc kulturystyka może ci nawet pomóc w zwalczaniu bezsenności!

W nadmiarze wszystko jest szkodliwe, nie tylko suplementy. Długotrwałość stosowania suplementów zależy od ich składu chemicznego i wpływu na organizm. Część suplementów można stosować ciągle, natomiast część trzeba co pewien czas odstawić. Dzieje się tak z różnych powodów, najczęściej jednak jest to obawa przed przyzwyczajeniem się organizmu do danego bodźca i zmniejszeniem efektywności suplementu oraz jego szkodliwym wpływem. W przypadku kreatyny im dłużej ją stosujemy, tym bardziej organizm się do niej przyzwyczaja. Poza tym dochodzi również jej dość obciążający wpływ na nerki, co sumie sprawia, że stosowanie jej w miesięcznych cyklach jest jak najbardziej pożądane i uzasadnione. Natomiast w przypadku wanadylu (siarczanu wanadu) mamy do wykorzystania wpływ insulinogenny, na gospodarkę cukrami, a także związane z tym polepszenie wchłanialności kreatyny. Zbyt długotrwałe jego stosowanie i w dużych dawkach mogło prowadzić do uszkadzania wątroby oraz zatruć. Ogólnie rzecz biorąc stosowanie wanadylu jest Jednym z wielu wyborów i niekoniecznie najlepszym.
Jest wiele innych substancji o podobnym wpływie, ale znacznie łagodniej obchodzących się z organizmem. HMB jest suplementem wspomagającym rozbudowę tkanki mięśniowej, poprawia siłę i regenerację po treningu, poza tym pomaga utrzymać masę po zakończonym cyklu kreatynowym. Oczywiste, że HMB stosujemy tylko podczas budowy masy umięśnienia, więc na pewno będziesz musiał je odstawić przy robieniu rzeźby. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli nie będziesz przekraczał zalecanych dawek i co pewien czas zrobisz sobie wolne od danego suplementu, wyjdzie ci na zdrowie.