Początkujący kulturysta – problemy

kulturystyka-nauka„Właściwie największy problem mam z odżywianiem dietetycznym. Chciałbym zbudować suchą masę mięśniową z małą ilością tłuszczu, czyli po prostu twarde, zbite i kształtne mięśnie. Czy jest to możliwe do zrobienia przy diecie? Muszę was ostrzec, że odżywiam się zdrowo (ryby, zboże, chleb pełnoziarnisty, warzywa, owoce i trochę kury), ryżu nie jadam, gdyż w mojej miejscowości nie ma tzw. brunatnego. Czy przy tym zestawie jest możliwe budowanie masy w pięciu czy sześciu posiłkach dziennie? Mój typ budowy to ektomorfik, mam 25 lat, 182 wzrostu i 65 wagi. Z moich obliczeń dziennego zapotrzebowania na energię będę potrzebował 315 kc. Podejrzewam, że ten sposób odżywiania będzie za słaby.
Czy mam stosować jako dodatek odżywki, suplementy, czy można je stosować cały czas, czy co jakiś czas (cykle). Nie bardzo się orientuję w tych cyklach, czy moglibyście rozjaśnić mi w głowie. Mam małe zastrzeżenia co do tak popularnej kreatyny, gdyż podobno szkodzi na nerkę, a ja miałem kiedyś kamicę nerkową. Z drugiej strony piję 2 litry wody dziennie (zdrowej), co doskonale przeczyszcza (biały mocz). Może dodacie coś na temat odżywiania, jak przybrać, czy muszę stosować często trening siłowy. Chcę zrobić proporcjonalne kształty do wzrostu. Zdrowie jest najważniejsze i dlatego pierwszy krok jest dla mnie bardzo ważny. Odżywkami jest także zainteresowana mama, na siłownię nie chodzi, ale myśli o tym. Chciałaby trochę przytyć, tyle że z mamy straszny niejadek. Czy jako osoba uprawiająca raczej aerobowe ćwiczenia może stosować odżywki, ma 52 lata, 158 cm, wzrostu, 46 wagi.  Ostatnie pytanie, czy w wieku 25 lat mogę pakować od podstaw, a potem na scenę? Czy nie jestem za stary? Minie co najmniej 3 lata zanim będę miał właściwą wagę i masę. Zadaję wam dziwne pytania, to dlatego, że chciałbym zmienić swoje życie o 180 stopni. Robić to, na co bym patrzył z radością, miał ogromną satysfakcję.”

Bardzo dobrze, że zdecydowałeś się na dokonanie przełomu w Twoim życiu i podjąłeś decyzję o dźwiganiu ciężarów. Pamiętaj – w treningach najważniejsza jest wytrwałość, dlatego nie zniechęcaj się. Jeśli będziesz ściśle przestrzegał planu treningowego i diety na pewno będziesz miał wyniki.

Na początek proponujemy Ci, byś na każdym treningu starał się przepracowywać całe ciało. Ćwicz z niewielkim obciążeniem i rób dużo powtórzeń w serii (12-15). Z tygodnia na tydzień dokładaj ciężaru, bo jest to niezbędny składnik budowy masy. Ustal z trenerem na siłowni szczegółowy plan treningów. I trzymaj się go przez kilka miesięcy.
Bardzo dobrze, że odżywiasz się naturalnymi produktami – tak trzymać! Wszyscy klasyczni kulturyści, o których wielokrotnie pisaliśmy, budowali masę w oparciu o zwykłe, zdrowe żarcie, bo o suplementach nikt jeszcze wtedy nie słyszał. Nie rezygnuj jednak z białego ryżu – jest lekkostrawny i energetyczny, świetny zwłaszcza przed treningami. Staraj się spożywać częste, małe posiłki, mniej więcej, co 3-4 godziny. Jeśli miałeś wcześniej problemy z nerkami, to z kreatyną możesz się wstrzymać. Nic na siłę. Są jednak inne suplementy, które możesz przyjmować – białkowo-węglowodanowe czy aminokwasy. Dobry koktajl proteinowy po ciężkim treningu na pewno Ci nie zaszkodzi.

Mamie zalecamy, żeby jednak zmusiła się do spożywania małych, wysokoenergetycznych posiłków skoro chce ćwiczyć. Odżywki nie są dla niej konieczne. Dużo białka i węglowodanów zawartych w naturalnych produktach w zupełności wystarczy.

Obojgu Wam życzymy wytrwałości w budowaniu sylwetek!