GHB a masa mięśniowa

ghbMam pytanie dotyczące środka o nazwie GHB. Słyszałem o nim wiele rzeczy, dobrych i złych, często sprzecznych ze sobą, więc chciałbym poznać opinię eksperta na ten temat. Czy GHB pomaga zwiększać masę mięśniową? Czy jest środkiem niebezpiecznym? Na czym polega jego wpływ? Gdzie można go kupić?

Wiem doskonale, że na temat GHB krążą sprzeczne opinie, stąd mam dobra okazję do ich pełnego wyjaśnienia. Zacznijmy od kilku podstawowych informacji o samej substancji. GHB, czyli gamma hydroksybutyrat jest obecny w każdej komórce ciała człowieka. Jest więc składnikiem odżywczym, a nie lekiem. Niestety, agendy rządowe w USA uznały, że jest odwrotnie i zakazały jego sprzedaży.
GHB ma wiele zastosowań oraz niską toksyczność, stosuje się go ogólnie jako środek ogólnie znieczulający,  przy zaburzeniach snu, a także w leczeniu alkoholizmu. Podobno jest też niezłym afrodyzjakiem…. Zażyty, wywołuje uczucie euforii i totalnego relaksu, więc trzeba uważać, aby go nie nadużyć.
Czy jest w pełni bezpieczny? Nic w dużych dawkach nie jest bezpieczne. Przesadzenie z ilością grozi wywołaniem silnych, rytmicznych skurczów mięśni, jak przy spazmach lub ataku. GHB może też wywoływać senność i głęboki sen, podobny do śpiączki. Innymi objawami ubocznymi jego zażycia są ospałość, zawroty głowy, nudności i wymioty.
Kulturyści i sportowcy innych dyscyplin stosowali go, ponieważ ma także zdolność pobudzania przysadki do wydzielania hormonu wzrostu. Wyniki badania na mężczyznach w wieku 25-40 lat pokazały, że w półgodziny po podaniu dożylnym GHB stężenie hormonu wzrostu we krwi wzrastało szesnastokrotnie. Utrzymywało się ono jednak tylko przez 30 minut.
Podsumowując, GHB jest lekarstwem stosowanym w leczeniu zaburzeń snu. Jest bardzo skuteczne, jednak zażyte w zbyt dużych dawkach może stanowić realne zagrożenie dla zdrowia. Jeśli chodzi o jego użyteczność dla kulturystów, nie wydaje się ona być zbyt duża.