Serie i powtórzenia dla początkujących

serie-powtorzeniaSerie i powtórzenia są ważnym czynnikiem mającym wpływ na powodzenie w kulturystyce. Dobra seria składa się z dobrych powtórzeń, a dobry trening oznacza jedno i drugie. Przy tym stopniu zaawansowania wykonywanie większej liczby serii niż dwie po 10 powtórzeń na jedną grupę mięśni grozi zwiększeniem ryzyka przetrenowania (zbyt duży wysiłek i niewystarczający wypoczynek prowadzi do zmniejszenia efektywności ćwiczeń). Dziesięć powtórzeń powoduje optymalne pobudzenie mięśni bez narażania organizmu na ryzyko przetrenowania czy też odwrotnie – na ich niedostateczne zmęczenie.

Tutaj także, gdy organizm staje się silniejszy i bardziej wytrzymały, można zdecydować się na zastosowanie super serii, gigant serii, treningu piramidalnego, serii do upadku mięśniowego, treningu z dużą, średnią i małą liczbą powtórzeń, treningu na masę i wielu innych zaawansowanych technik, zwiększających intensywność treningu, w celu uzyskania maksymalnego przyrostu masy.

Początkujący kulturyści często pytają: „Skąd mam wiedzieć, kiedy należy zwiększyć obciążenie w ćwiczeniach, które wykonuję?”. Jeśli jesteś w stanie wykonać stosunkowo łatwo 10 powtórzeń z danym ciężarem, spróbuj zwiększyć obciążenie o 10%. Powiedzmy, że z łatwością wyciskasz na ławce 60 kg w 10 powtórzeniach. W następnej serii spróbuj zrobić 10 powtórzeń po 65-70 kg. Zrób tak we wszystkich ćwiczeniach. Na tym polega zasada zwiększania obciążeń treningowych, która stanowi najlepszy sposób na uzyskanie masy i siły.