Serie piramidalne

serie-piramidalne„Właśnie zapisałem się do siłowni w mojej dzielnicy i nie wszystko kumam.  Co to są te “serie piramidowe” – określenie często pojawia się w różnych artykułach, ale nigdzie nie zostało wyjaśnione. Na tej siłowni praktycznie nigdy nie ma trenera, więc nie mogę zapytać.”

Serie piramidowe są jedną z najszerzej stosowanych technik treningowych i oznaczają zwiększanie ciężaru przy jednoczesnym zmniejszaniu ilości powtórzeń w serii. Powiedzmy że zaczynasz od 8-12 powtórzeń w pierwszej serii. W każdej następnej – dodajesz ciężar i zmniejszasz liczbę powtórzeń. Robisz od 3 do 5 serii każdego ćwiczenia, odpoczywając dwie do pięciu minut między seriami. W ostatniej serii ciężar musi być tak duży żebyś mógł zrobić najwyżej 3 powtórzenia. Aby uzyskać jeszcze większą intensywność, ostatnia seria może składać się z jednego superciężkiego powtórzenia. Następnie partner może pomóc w zrobieniu kilku powtórzeń wymuszonych.
Unikaj doprowadzenia mięśni do stanu, w którym nie jesteś w stanie wykonać poprawnie powtórzenia do czasu, aż dojdziesz do ostatniej serii. W ten sposób zachowasz energię i nie nastąpi gwałtowne gromadzenie się produktów odpadowych w mięśniach i połączeniach nerwowych. To mogłoby przeszkodzić w podniesieniu ciężaru w ostatniej serii.
To właśnie jest system piramidowy który możesz zacząć stosować, kiedy już oswoisz się z ciężarami. Nie wiemy czy ćwiczyłeś wcześniej, czy jest to Twój pierwszy kontakt z żelazem. Jeśli to drugie – to nie dźwigaj za dużo, tym bardziej, że nie możesz liczyć na fachową opiekę trenerską. Serie piramidowe zacznij robić w 2-3 miesiącu od rozpoczęcia treningów.