Większe obciążenia to lepsze efekty

serie-piramidalneChodzi i obciążenia stosowane w treningu masowym. Część zawodowców twierdzi, że w tym treningu nie ma konieczności stosowania bardzo dużych obciążeń, że i bez nich można efektywnie powiększać masę. Inni natomiast zdecydowanie polecają metodę treningu ze zwiększanym stopniowo obciążeniem i dochodzenie do maksymalnie dużych ciężarów i krótkich serii. Jak widzisz, oba sposoby wzajemnie się wykluczają. Pytam więc, które podejście jest tym właściwym?

Każdy z nas jest inny, ma inny organizm, inaczej reagujące umięśnienie, stąd opinii na temat powiększania masy może być tyle, ilu jest trenujących w siłowni. Co kulturysta to inny przepis na masę, do jednomyślności w tym temacie nie dojdziemy chyba nigdy. Jedno mogę ci powiedzieć na pewno – jeżeli masz zamiar rozbudowywać posiadaną masę umięśnienia, musisz zwiększać stosowane ciężary. Bez tego możesz zmarnować lata ciężkiej pracy i nie zobaczyć żadnych efektów. Pamiętaj, że rozwój mięśni polega na wymuszaniu ich reakcji – czytaj: rozwoju – na coraz silniejsze bodźce -czytaj: większe ciężary. Bez odpowiednio silnego bodźca nie będzie rozwoju, jasne?
Różnice w zdaniach na temat treningu masowego biorą się ze stopnia zaawansowania trenujących. Ci „na dorobku ” jeszcze zwiększający masę umięśnienia, chcąc nie chcąc muszą dźwigać całe góry żelaza w bardzo krótkich seriach. Natomiast ci bardziej zaawansowani, którzy już mają satysfakcjonującą ich ilość kilogramów mięcha na sobie, w sesjach skupiają się przede wszystkim na szlifowaniu ich wyglądu, na „czuciu”pracy mięśni pod obciążeniem. Nie interesuje ich dźwiganie ton obciążenia, z prostej przyczyny – jest to wyjątkowo ryzykowne i urazogenne. Dla człowieka żyjącego z pokazywania swoich muskułów byłoby to niepotrzebne ryzykowanie – a jakieś przyrosty mogą uzyskać nawet dźwigając mniejsze obciążenia. Stąd mniejsze obciążenia i trening masowy o zachowawczym charakterze.
Moja rada? Ponieważ nadal rozwijasz swoje umięśnienie, staraj się z sesji na sesję, z tygodnia na tydzień i z roku na rok notować postępy. Nie musi to zaraz oznaczać stosowania coraz większego obciążenia. Możesz to osiągnąć także poprzez zwiększanie ilości serii treningowych, skracanie okresów odpoczynku, poprawę techniki wykonywania powtórzeń, większą koncentrację na wykonywanych ćwiczeniach, wydłużanie serii, dokładanie pod koniec każdego powtórzenia napinania i skurczów izometrycznych mięśni, wzbogacanie serii o powtórzenia negatywne, itd. Wszystko to będzie sprawiało, że twoje mięśnie będą rosły – coraz bardziej, coraz szerzej!