Rozgrzewka

Nie wolno zapominać o rozgrzewce, zanim przystąpi się do treningu właściwego.
Kulturyści oraz inni sportowcy korzystają z całej mnogości metod rozgrzewania się przed treningiem.

Termin „rozgrzewka” rozumiem jako przystosowanie mięśni do obciążeń związanych ze specyfiką ćwiczenia. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza dla kulturystów, którzy zazwyczaj trenują z ciężkimi sztangami lub innym sprzętem stawiającym duży opór.

Zwyczajowa rozgrzewka przed podnoszeniem ciężarów składa się z jednej lub dwóch serii z niewielkim lub średnim obciążeniem, stymulujących lepszy dopływ krwi do wszystkich naczyń krwionośnych mięśni przed sięgnięciem po cięższy sprzęt.

Niektóre osoby rozgrzewają się, korzystając z systemu treningu piramidalnego, zaczynając od bardzo lekkich ciężarów, stopniowo przechodząc do coraz większych.

Wielu sportowców rozgrzewa się jeżdżąc na rowerze lub biegając na bieżni ruchomej przez około 10-15 min. Jednak w tym przypadku nie zawsze pobudzane są mięśnie mające ciężko pracować w czasie treningu właściwego. Zwiększa się natomiast cyrkulacja krwi, co pomaga ogólnie rozgrzać mięśnie.

Ciepło jest niezwykle ważnym czynnikiem dla rozgrzania ciała, zwłaszcza podczas chłodnej pogody, kiedy krążenie krwi w naczyniach obwodowych może być nieco upośledzone. W nowoczesnych salach treningowych klimatyzacja zapewniająca odpowiednią temperaturę przynosi dodatkowe korzyści.