Rozgrzewanie mięśni

rozgrzewanieNiektórzy kulturyści stosują 5-10-minutowe parówki przed rozpoczęciem treningu. Ciepło pozwala im rozluźnić mięśnie, poprawić krążenie i przygotować cały organizm do działania. Inni wolą przebywanie w saunie, w której panuje temperatura powyżej 80°C. Ciepło to znacznie głębiej, penetrując wszystkie włókna mięśniowe i stawy. Nie powinno się jednak wystawiać organizmu na działanie tak dużej temperatury dłużej niż przez 10 min. Ciało może się bowiem stać rozleniwione, a mięśnie stracą uzyskaną początkowo gotowość do energicznego działania.

Jeśli występuje bolesność mięśni, kulturyści mogą sięgnąć po maści rozgrzewające. Nie powinno się jednak stosować maści o zbyt silnym działaniu, gdyż może to spowodować pieczenie i mocne zaczerwienienie skóry. (Bardzo często zaczerwienienie pojawia się również w wyniku zbyt mocnego wcierania maści w skórę.)

Różnorodność obecnie dostępnych na rynku maści umożliwia wypróbowanie ich wszystkich i dobranie odpowiedniej do swoich potrzeb. Niestety, nie wszystkie maści są najlepszego gatunku, należy się więc wystrzegać tych, które powodują reakcje alergiczne lub wywołują mdłości. Jeśli po użyciu jakiegoś preparatu pojawią się podobne symptomy, należy niezwłocznie go odstawić i za jakiś czas spróbować innego.

Niektóre maści posiadają własności napinające mięśnie. Te warto jest stosować w przypadku, gdy sportowiec doświadcza uczucia apatii, zmęczenia, ospałości mięśni itp. Działanie maści tonizujących nie trwa zwykle dłużej niż 1 godzinę, podczas gdy wpływ maści rozgrzewających może utrzymywać się ponad 2-4 godziny.