Jak uprawiać stretching?

strechingOto, w jaki sposób stretching pomaga w przygotowaniu się do treningu i odzyskiwaniu po nim sił.
•    Zwiększa się przepływ krwi w rozciąganych mięśniach.
•    W rozciąganych mięśniach podnosi się poziom glukozy i aminokwasów.
•    Zmniejsza się napięcie, dzięki czemu następuje lepsze zrelaksowanie mięśni.
•    Poprawia się koncentracja, skupienie uwagi, następuje uspokojenie umysłu.
•    Doskonalą się połączenia mózgowo-mięśniowe oraz zdolność regeneracji włókien mięśniowych.
•    Zwiększają się zdolności ruchowe.

Zalety

Kiedy uprawiać stretching?

O stretchingu wiele można się nauczyć od zwierząt. Rozciągają one swoje mięśnie w sposób instynktowny i spontaniczny.

Każdy może uprawiać stretching, gdy tylko ma na to ochotę – w pracy, w samochodzie lub samolocie, po długotrwałym staniu lub siedzeniu, w czasie oglądania telewizji lub czytania i za każdym razem, gdy tylko czuje zesztywnienie ciała.

Jak uprawiać stretching?
Prawidłowe wykonywanie stretchingu jest proste. Mięśnie należy rozciągać przez około 20 sekund i skupiać na tym całą swoją uwagę Niewłaściwym sposobem jest robienie gwałtownych ruchów lub rozciąganie mięśni aż do bólu. Odpowiedni stretching powoduje, że z czasem każdy ruch staje się łatwiejszy i swobodniejszy.

Należy doprowadzić do średniego napięcia mięśni, a potem je rozluźnić. Po chwili napięcie powinno minąć. Jeżeli nie ma pożądanego efektu, należy zmniejszyć wstępne napięcie.

Wielu z nas uważa, że ból jest koniecznością. Zwykliśmy łączyć uczucie bólu ze wzrostem i rozwojem fizycznym. Pogląd ten jest absolutnie błędny. Mięśnie mogą czasem boleć, ale nigdy stawy czy tkanka łączna. Przesilanie i zbyt gwałtowne rozciąganie prowadzą do uszkodzenia zarazem mięśni, jak i tkanki łącznej.

Po lekkim stretchingu powinno się powoli przejść do stretchingu rozwojowego. Należy posunąć się o włos dalej i przetrzymać rozciągnięte mięśnie przez 20-30 sekund, ale równocześnie trzeba się kontrolować. Koniecznie należy myśleć o wypoczynku. Napięcie powinno minąć po chwili, a jeśli tak się nie dzieje, trzeba zmniejszyć napięcie wstępne.

Oddech musi być równomierny. Nie wolno go zatrzymywać, bo wówczas nie można się całkowicie zrelaksować.

Niektórzy kulturyści uprawiający stretching używają drążka, innych podpór lub korzystają z pomocy partnera. Wielu zawodników pozwala, żeby na początku działał tylko ciężar ich ciała. Uczmy się i wykorzystujmy wszystkie zalecane formy ćwiczeń, ale pamiętajmy o cierpliwości. Nie wolno zapominać o rozgrzewce, zanim rozpocznie się obciążanie stawów i tkanki łącznej.