Stretching – rozciąganie

Zawsze istnieją dwie drogi: właściwa i niewłaściwa. Niżej przedstawiamy tę pierwszą. Stretching jest ważnym ogniwem pomiędzy statyczną a aktywną częścią ludzkiego życia. Dzięki wielu efektom fizjologicznym jest on najlepszym sposobem odzyskiwania sił po treningu, szczególnie po treningu bardzo intensywnym. W rzeczywistości stretching jest idealnym połączeniem umysłu i ciała, a przez to integralną częścią kulturystycznego stylu życia, więc powinien się stać również częścią życia codziennego.
Stretching jest prosty, chociaż niewłaściwie wykonywany – co zdarza się wielu ludziom – może wyrządzić więcej złego niż dobrego. Sportowiec stosujący stretching powinien dobrze zapoznać się z właściwymi metodami i zrozumieć technikę, nie wspominając o odpowiednim nastawieniu do tego rodzaju ćwiczeń. Prawidłowo wykonywany stretching zapewnia wspaniałe samopoczucie.

Ćwiczenia na rozciąganie mięśni nie powinny podlegać żadnemu współzawodnictwu, nawet z samym sobą. Nie trzeba przekraczać żadnych granic ani dążyć do perfekcji. Program powinien być dostosowany do podstawowej budowy mięśni, ich elastyczności i zmiennego poziomu naprężenia. Kluczem do sukcesu w przypadku stretchingu jest jego regularne stosowanie.

Stretching daje poczucie wolności i zadowolenia. Uprawiać go może każdy, kto pozytywnie podchodzi do ćwiczeń. Nie trzeba być wielkim sportowcem, ale ważne jest, żeby na początku wszystkie ćwiczenia wykonywać powoli. Celem każdego programu powinno być cieszenie się ruchem i umiejętność odczuwania własnego ciała.