Kulturystyka – dla początkujących

Uznając za własny styl życia propagowany przez kulturystykę, zrobiłeś pierwszy krok w kierunku tego, by wyglądać i czuć się doskonale. Ale tak jak w każdym przedsięwzięciu, musisz najpierw zrozumieć zasady i wskazówki, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki. Kulturystyka daje gwarancję wspaniałego wyglądu i samopoczucia przez całe życie, pod warunkiem jednak, że na wstępie zrozumie się jej podstawy.

Rozpoczynając trening, musisz od razu przyzwyczaić się do kilku rzeczy. Pierwszą jest ból mięśni. Jest on po prostu reakcją organizmu na nową, odmienną niż dotychczas pracę mięśni. Dla początkującego lekki ból trwający kilka dni jest normalny. Silny ból może wystąpić przy zbyt intensywnym pobudzaniu mięśnia do wysiłku. Istnieje generalna zasada, że jeżeli w dniu, na który zaplanowałeś kolejny trening, wciąż jeszcze odczuwasz dolegliwości, daj sobie dla lepszej regeneracji dodatkowy dzień odpoczynku. Przyjdzie czas, że twój organizm zaadaptuje się i będzie regenerował się szybciej przy kontynuowaniu ćwiczeń.

Spostrzeżesz też zmiany w wyglądzie swojego ciała. Kiedy rozpoczniesz trening, to już po kilku tygodniach zobaczysz, że twoja sylwetka się zmienia. To naprawdę niezwykły rezultat wstępnego poddania się regularnym ćwiczeniom siłowym.

Dla początkującego kulturysty idealny jest trening ogólnorozwojowy trzy razy w tygodniu (np. poniedziałki- środy-piątki).
Pozwala on na zachowanie niemal 48-godzinnych przerw między treningami i daje dodatkowe dwa dni odpoczynku w czasie weekendu. Proponuję wykonywanie 1-2 ćwiczeń w dwóch seriach po 10 powtórzeń dla każdej grupy mięśni. Możesz uważać, że jesteś w stanie zrobić więcej, ale nie rób. Przynajmniej przez pierwszy miesiąc ćwicz w ten właśnie sposób, zanim zwiększysz liczbę ćwiczeń. To umożliwi organizmowi właściwą stymulację wzrostu mięśni bez przeciążania jego możliwości regeneracyjnych.
Osiągając postępy, możesz podjąć decyzję przejścia do bardziej zaawansowanych ćwiczeń, wykonując wciąż ćwiczenia ogólnorozwojowe podczas dwóch sesji tygodniowo. Przykładem takiego treningu jest np. powójny split (trening dwa razy dziennie).
Decyzja przejścia do nowych form treningu powinna zależeć od tego, jak szybko twój organizm przyzwyczaja się do każdego nowego stopnia trudności ćwiczeń, a także od celu, który zamierzasz osiągnąć. Ty możesz być gotowy do rozszerzenia trzydniowego systemu treningów już po miesiącu. Kto inny natomiast może uznać, że trzy dni w tygodniu to w sam raz przy jego stylu życia i postawionych sobie zadaniach.