Syntetyczni bohaterowie – sterydy

turanabolTeraz, kiedy ludzie są opętani obsesją dążenia do celu jak najkrótszą drogą, zażywanie sterydów stało się poważnym problemem.  Kulturystykę opanowała groźna plaga stosowania środków sterydowych. Zawsze pojmowałem bodybuilding jako dążenie do fizycznej perfekcji, a w konsekwencji do pełnego zdrowia. Kulturystyka została zdominowana przez anaboliki, powodujące problemy natury medycznej, społecznej, a także duchowej.
Marzenia o potężnej sylwetce i sile tak zdominowały umysły kulturystów, że wszelkimi sposobami dążyli do celu. Ja proponowałem ciężką pracę, prawidłowe odżywianie i zdrowy styl życia. Jednak wielu sportowców zwabionych karierą zawodową, przynoszącą korzyści materialne, wolało wybrać szybki sposób dojścia do formy dzięki środkom dopingującym.

Pomimo zakazu przyjmowania i ograniczonego dostępu do tego typu leków, wielu sportowców (w tym bardzo młodych) zaopatruje się w nie na czarnym rynku. Badania opublikowane ostatnio wykazały, że połowa nastolatków zażywających sterydy pierwszy raz skorzystała z nich przed szesnastym rokiem życia, niektórzy nawet w wieku dziesięciu lat. Dzieciaki marzą o tym, aby zostać mistrzami sportowymi, chociaż większość z nich nie chodzi nawet do szkoły średniej. Znaczna część młodzieży twierdzi, że do sięgnięcia po anaboliki skłoniły ją wizerunki muskularnych kulturystów publikowane w pismach specjalistycznych. Inni byli przekonani, że ich idole doszli do doskonałych rezultatów w podobny sposób.