Proces spalania tłuszczu podczas treningu siłowego

zmeczenie-treningProces powstawania mitochondriów, mikroskopijnych fabryk produkujących energię w komórkach mięśniowych, trwa dosyć długo. Badania wykazują, że w ciągu pół roku trenowania można podwoić ich liczbę. Zwiększając swoją moc i liczbę, zaczynają spalać więcej tłuszczów niż węglowodanów, zaopatrując mięśnie w energię. Przy 10 kg nadwagi spalenie kalorii zmagazynowanych w tłuszczu może zająć kilka miesięcy. Jednocześnie jeden intenywny trening pochłania około 2 000 kcal z rezerwy węglowodanowej, ponieważ przy nienajlepszej kondycji fizycznej organizm zawsze korzysta z łatwiejszego źródła energii, jakim są węglowodany. Przemiana tłuszczów jest opóźniona do momentu uzyskania dobrej formy. Pozostawieni sami sobie początkujący kulturyści często przemęczają się w pogoni za szybkimi efektami. siejąc spustoszenie zarówno w swoim ciele, jak też psychice.

Wypoczynek jest równie ważny jak rozsądny wysiłek. Należy zawsze pamiętać o momentach odprężenia. Rzadsze i lżejsze treningi przynoszą lepsze rezultaty niż praca ponad siły. Kulturyści muszą pamiętać o spokojnym rozpoczynaniu ćwiczeń, w celu uniknięcia kontuzji. Należy pracować w umiarkowanym tempie, powoli zwiększając intensywność treningu. W treningu kulturystycznym, w przeciwieństwie do innych ćwiczeń, nie stosuje się niezliczonej liczby powtórzeń, które osłabiają zdolność organizmu do adaptacji i rozwoju. Nie ma czasu na nudę, która tak często jest powodem rezygnacji z ćwiczeń fizycznych.

Ludzie potrzebują dyscypliny. Kulturystyka daje im więcej siły życiowej, poczucia własnej godności, uczucia spełnienia, a także pozytywnego spojrzenia na otaczający nas świat.