Bezpieczeństwo na rowerze

Jazda na rowerze to jedna z większych przyjemności. Pod warunkiem, że jeździsz bezpiecznie. Brak wytyczonych tras dla rowerzystów, tłok na drogach oraz nieostrożność kierowców to powody, dla których amatorzy tej formy rekreacji są narażeni na utratę zdrowia, a nawet życia.

Adwokat specjalizujący się w sprawach poszkodowanych rowerzystów, zwraca uwagę na kilka problemów związanych z bezpieczeństwem kolarzy.

„Niech ci się nigdy nie zdaje, że kierowca nadjeżdżającego samochodu widzi cię.
Nie ma znaczenia, czy dajesz znaki ręką lub sygnalizujesz swą obecność dzwonkiem czy też ubrany jesteś jaskrawo. Kierowca może po prostu cię nie dostrzegać. Jeśli nawet kierowca patrzy na ciebie, wcale to nie znaczy, że cię widzi. Kierowcy bardzo często sięgają wzrokiem dalej, mimo iż może ci się wydawać, że nawiązałeś kontakt wzrokowy. Co gorsza, zdarza się, że kierowca widzi rowerzystę, a mimo to zderzy się z nim. Dzieje się tak dlatego, że po prostu nie jest w stanie właściwie ocenić szybkości, z jaką porusza się dwukołowy pojazd. Kiedy indziej znów nie zdaje sobie sprawy, że rowerzysta ma te same prawa, co inni użytkownicy dróg. Najsmutniejsza zaś sprawa to pijani za kierownicą. Powodują oni najwięcej wypadków śmiertelnych.”

Trzeba więc jeździć bardzo ostrożnie, defensywnie. A poza tym:

–    zakładać hełm ochronny,

–    unikać ruchliwych tras. Wybierać drogi, na których różnica prędkości między rowerami i pojazdami motorowymi jest mniejsza niż 30 km/h.

•    OCHRONA GŁOWY

Czy na swobodną przejażdżkę rowerową po okolicy powinno się zakładać hełm? Pamiętaj, że może cię zaatakować pies, możesz mieć kolizję z samochodem lub przewrócić się na wybojach. A wtedy łatwo o uraz głowy, którą uderzysz o krawężnik lub chodnik. Lepiej więc zadbać o własne bezpieczeństwo.

Czy hełmy są potrzebne dzieciom jeżdżącym na rowerach dla zabawy? Oczywiście, że tak i to nawet bardziej niż dorosłym. Gdyby wszyscy rowerzyści zakładali hełmy ochronne, uniknęlibyśmy wielu wypadków śmiertelnych i jeszcze większej liczby ciężkich urazów.

Właściwą ochronę głowy może jednak zapewnić tylko sprzęt do tego przeznaczony i dobrze dopasowany.