Dzienniczek diety

dieta-zapiskiCzy możesz kontrolować swoją wagę bez specyficznego programu diety? Czy istnieje, na przykład, metoda wytworzenia pętli sprzężenia zwrotnego, która dałaby ci informacje konieczne do ciągłej kontroli wagi?

Tak, wymaga to prowadzenia dzienniczka diety. Są to po prostu codzienne sprawozdania, w których zapisujesz, co jesz, jak wiele, jak często i wyliczasz liczbę spożytych kalorii (a także – jeśli chcesz – liczbę białek, węglowodanów i tłuszczu).

Prowadzenie dzienniczka diety to sposób na opracowanie twego indywidualnego planu diety, uwzględniającego twoje osobiste gusta, upodobania żywieniowe, zwyczaje, tryb życia oraz poziom aktywności. Da ci on taką kontrolę nad wagą, jakiej nie uzyskałbyś w żaden inny sposób. Uwalnia cię od jałowego myślenia o ilości kalorii zjedzonych danego dnia. Informuje cię o tym, ile naprawdę jesz.

Prowadzenie dzienniczka diety jest także znakomitym sposobem opracowania długoterminowego planu odżywiania. O ile niemal każdy, kto cierpi na nadwagę, zyskał zbędne kilogramy, jedząc zbyt wiele, o tyle nie można powiedzieć, że wszystkie organizmy i procesy metaboliczne są takie same. Różne produkty inaczej wpływają na każdego z nas. Różnimy się także psychologicznymi reakcjami na jedzenie. Jednej osobie, na przykład, wystarczy do szczęścia kawałek czekolady; drugiej nie nasyci żadna ilość słodyczy i zjedzenie jednego kawałka nieuchronnie prowadzi do zatracenia się w obżarstwie.

Oczywiście ciągłe spisywanie wszystkiego, co jesz, może okazać się uciążliwe. Większość ludzi nie da rady prowadzić dzienniczka zawsze, nie jest to zresztą konieczne. Po kilku tygodniach lub miesiącach nabierzesz nowych nawyków żywieniowych. Kiedy do tego dojdzie, uda ci się utrzymać właściwą dietę bez konieczności powracania do pisemnego dzienniczka.

Jeśli jednak nie zapisujesz swojej dawki jedzenia, do twego planu odżywiania mogą się wkraść niezauważalne błędy. Znaczy to, że istnieje wówczas większe prawdopodobieństwo powrotu do dawnych nawyków żywieniowych. Aby temu zapobiec, warto prowadzić dzienniczek diety regularnie, choć z przerwami. Co kilka tygodni lub co miesiąc albo dwa, zapisz wszystko co zjadasz w ciągu dwóch lub trzech dni. Jeśli to zrobisz, szybko uchwycisz miejsca, w których odszedłeś od idealnego, opracowanego dla siebie, programu odżywiania.

Powinieneś także polegać na swoim dzienniczku diety zawsze wtedy, kiedy zdecydujesz się zrzucić dodatkową wagę. W chwilach niezadowolenia ze swej wagi, kiedy zechcesz zrzucić trochę zbędnych kilogramów, wróć do swojego dzienniczka diety, przeanalizuj spisany przez siebie program odżywiania i poszukaj sposobów eliminacji zbędnych kalorii, bez ryzyka dla twego zdrowia, energii i samopoczucia.