Podstawy żywienia osób aktywnych fizycznie

Podstawy żywienia osób aktywnych fizycznie.

Jeśli jesteś osobą, która uprawa sport i chcesz dowiedzieć się jak powinna wyglądać racjonalnie Twoja dieta – oto artykuł, który pokaże Ci najważniejsze aspekty prawidłowej diety dla sportowca.

Dieta to jeden z najważniejszych aspektów związanych Z optymalizacją wyników sportowych. Powinna być jak najlepiej zbilansowana, racjonalna i odpowiednio dobrana pod względem składników odżywczych i kaloryczności. U osób aktywnie uprawiających sport istnieje silne zapotrzebowanie na dawkę węglowodanów, białek witaminy B, soli mineralnych i innych składników.

Kaloryczność diety powinna być dostosowana do rodzaju sportu, ilości treningów, planu dnia, intensywności oraz wagi. Oto kilka porad, które pomogą Ci ułożyć jadłospis i wyzbyć się błędów.

Podstawową zasadą, jaką każda osoba aktywna powinna przestrzegać jest picie dużej ilości płynów. Minimalna dawka potrzebna do nawodnienia organizmu to 1-2 litry, jednak taka ilość powinna być obecna także na treningach. Można wodę zastąpić także herbatą owocową, zupą bez cukru lub innym napojem pozbawionym ulepszaczy np. świeżo wyciskanym sokiem. Na każda godzinę treningu należy mieć około 0,5-1 l wody. Najlepiej pić wodę niegazowaną, bowiem gazowana uwalnia dwutlenek węgla w organizmie co zaburza pracę układów, zwłaszcza mięśni i utrudnia transport tlenu.

Kolejną kwestią jest obecność warzyw w diecie. 5 porcji warzyw i owoców to najbardziej zbilansowana dawka, jaką można spożyć, zwłaszcza przy uprawianiu sportu. Owoce i warzywa mają niski indeks glikemiczny i niską kaloryczność, dlatego powinny być głównym składnikiem diety. 5 porcji warzyw można rozłożyć w różny sposób. Spożywać je w zupach, sosach, sałatkach, sosach warzywnych lub jako przegryzkę. Oprócz tego warzywa i owoce można przetwarzać robiąc proteinowe koktajle i soki.

W dobrze opracowanym jadłospisie ważne jest zachowanie równowagi między porcjami białka i węglowodanów. Dobrym źródłem węglowodanów są rośliny strączkowe, produkty zbożowe i ziemniaki. Lepiej jeść je przed treningiem, niż po. Węglowodany to źródło energii dla mięśni. Sportowiec nie powinien o dostarczaniu białka – mięso, ryby, jaja, sery i rośliny strączkowe – aby dobrze zbilansować dietę należy dostarczać codziennie jeden z tych produktów.

Słyszałam o tym, ze sportowcy, którzy chca aby przybyło im masy mięśniowej powinni spozywać o treningu białko.