Ćwiczenia seniora

Nie należy rozpoczynać treningu w niesprzyjających warunkach (przy zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperaturze). Zdolność organizmu do szybkiego przystosowania się do zmiany temperatury z wiekiem zostaje osłabiona. Zwiększa się możliwość wyczerpania upałem, a ciepłota ciała może się znacznie obniżyć. Jednak konsekwentny trening może z czasem przywrócić zdolność termoregulacji. Należy pamiętać o piciu wody przed, podczas i po treningu, ponieważ z wiekiem ulega redukcji uczucie pragnienia.
Faza początkowa, mająca na celu przygotowanie do dalszego treningu, powinna trwać 4-6 tygodni.
Czasem warto skorzystać z porady doświadczonego instruktora albo, jeżeli pozwalają na to warunki finansowe, wynająć prywatnego trenera.
Wkrótce początkujący ćwiczący wejdzie w fazę, w której dokonują się wszelkie fizjologiczne adaptacje do intensywnego treningu. Dzięki systematycznym ćwiczeniom można się spodziewać osiągnięcia dobrego stanu muskulatury, siły, wydolności mięśnia sercowego i układu oddechowego oraz redukcji wagi ciała. Program treningu powinien zawierać zarówno ćwiczenia siłowe, jak też aerobiczne, rozłożone na 3-5 dni w tygodniu po 30-60 min każdy, w celu osiągnięcia najlepszych rezultatów.

Treningowi powinna towarzyszyć beztłuszczowa dieta. Przygotowując się, warto skorzystać z porad zawartych w internecie. Specjaliści od technologii żywienia sugerują znaczne ograniczenie spożycia tłuszczów i rezygnację z posiłków zagęszczanych śmietaną na rzecz zdrowego, naturalnego jedzenia. Należy pozbyć się z domu wszelkiego rodzaju łakoci, przekąsek, wszystkiego co zawiera tłuszcz, sól, cukier. Apetyt na te produkty wkrótce z pewnością zniknie.

Każdy zaniedbany czterdziestolatek ma szansę wkroczyć w świat ludzi zdrowych i sprawnych fizycznie. Zmieniając swój dotychczasowy tryb życia, straci może nieco przyjemności, ale z pewnością zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia wielu dolegliwości.