Trening dla seniora

trening-recznikUwaga skowronki i sowy! Ćwiczenia fizyczne przyniosą wam psychiczne korzyści bez względu na to, kiedy będziecie je wykonywać. Czy jesteś skowronkiem, który najlepiej czuje się wcześnie rano, czy też sową przeżywającą szczyt swojej aktywności wieczorem, to bez względu na porę treningu, możesz poprzez ćwiczenia zmniejszyć swój niepokój i złość, a także obniżyć ciśnienie krwi.

Jeśli lubisz wymachiwać rękami podczas marszu, ale nie znosisz nadwerężać się noszeniem hantli, to spróbuj wziąć ze sobą dwa ręczniki kąpielowe.
Pacjenci wędrowali w sumie ponad 2000 godzin z ręcznikowymi ‘ciężarkami’, które uważają za równie użyteczne w rehabilitacji jak prawdziwe żeliwne hantle. U większości pacjentów marsz z wymachiwaniem ręcznikami przyspieszał pracę serca w zalecanym przez lekarzy zakresie tzn. o 2-5%. To niewielki wzrost, ale oznacza rzeczywiste pobudzenie układu krążenia.  Prowadzi to do ogólnej poprawy formy, bez potrzeby zwiększania szybkości marszu.

Trudno uwierzyć, że z noszenia ręcznika można mieć jakiś pożytek, a jednak połączenie ciężaru ręcznika kąpielowego z dłuższymi i bardziej zamaszystymi wymachami ramion, niemożliwymi przy użyciu hantli, a także konieczność pokonywania oporu
powietrza z pewnością przysparza dodatkowych korzyści. A oto niektóre z nich:
•    Możliwość wykonywania zamaszystych wymachów ramion.
•    Brak siniaków i potłuczeń ud oraz palców.
•    Brak ryzyka nadwerężenia barków czy łokci, co czasem pojawia się przy stosowaniu hantli.
•    Możliwość zastosowania łagodnego chwytu, co może być istotne dla ludzi z nadciśnieniem, którzy wprawdzie mogą mieć ochotę na marsz z żeliwnymi hantlami, ale nie powinni stosować silnego, izometrycznego chwytu.
•    Ręczniki są wygodne i łatwo dostępne ( grupie ćwiczących marsze trzeba pozwolić zabrać ze sobą ręczniki, a hantle zostawić dla trenujących podnoszenie ciężarów).
•    Bezpieczeństwo. Białe ręczniki są widoczne dla kierowców.
•    Wygoda. Jeśli musisz uwolnić na chwilę dłonie, żeby napić się wody, wyjąć klucze, zawiązać sznurowadło albo wykręcić numer telefonu, wystarczy przewiesić sobie ręcznik przez ramię.
•    A jeśli się spocisz, zawsze możesz wytrzeć pot ręcznikiem. Spróbuj to zrobić hantlami!