Zalety nordic walking

Nordic Walking

Zalety nordic walking.

Zanim opiszę, jak wybierać kije do nordic walking, czy jak powinna wyglądać poprawna technika chodzenia, zastanówmy się przez moment, po co w ogóle mielibyśmy się angażować w ten rodzaj aktywności fizycznej, czy jakieś kijki, czy cokolwiek, co związane jest z nordic walking, do czegokolwiek jest nam potrzebne. Przecież spacerować można też bez kijków.

Można, ale jest to dużo bardziej męczące i niekorzystnie wpływające na stawy, niż marsz techniką nordic walking. Jeśli lubisz spacerować, jesteś w stanie pokonać kilka a może nawet kilkanaście kilometrów naraz, dużo lepiej będzie, jeśli z tradycyjnego marszobiegu przejdziesz na nordic walking. A możesz mi w tym temacie zaufać, bo też od zawsze lubiłem chodzić (w przeciwieństwie do jazdy rowerem: wiem że tak nie jest, ale jadąc, mam wrażenie, że pracują tylko moje mięśnie nóg), a gdy sam dwa lata temu zdecydowałem się na nordic walking, poczułem dużą różnicę na plus.

Po pierwsze nordic walking angażuje o wiele więcej mięśni, niż tradycyjny marsz, a nawet jogging.

W trakcie marszu techniką z użyciem kijów nordic walking, pracują nasze mięśnie klatki piersiowej, ramion, bicepsy i tricepsy. Co ważniejsze, jest to „delikatna” praca, której nie da się porównać do ćwiczeń na siłowni, czy nawet pływania. Dzięki temu nie męczymy się za szybko, ale jednocześnie zmuszamy do wysiłku praktycznie całe nasze ciało.

Po drugie dzięki podpieraniu się kijkami, nie wystawiamy stawów na tak duże zmęczenie, jak w trakcie klasycznego marszu lub joggingu. Redukujemy nacisk na piszczele, kolana, plecy i biodra. To właśnie jest powodem, dlaczego nordic walking jest sportem tak popularnym wśród osób starszych. W podeszłym wieku stawy przecież już dają się we znaki, więc zrozumiałe jest, że nie uprawia się tych sportów, które je zbyt męczą.

Po trzecie badania pokazały (podkreślam: badania, bynajmniej nie bazuję tylko na własnych opiniach), że poprawnie wykonywany trening nordic walking pozytywnie wpływa na pracę naszego układu oddechowego i krążenia, a pobór tlenu do organizmu może się zwiększyć nawet o połowę. Grunt tylko, aby chodzić zgodnie z prawidłami tego sportu.

Po czwarte: nordic walking jest praktycznie dla wszystkich. Do jego uprawianie nie potrzeba specjalistycznego sprzętu: wystarczą solidne kije, wygodne rękawiczki i buty oraz oddychające ubranie. Chodzić można wszędzie: po mieście, lesie, po plaży, gdzie aktualnie jesteśmy. Nordic walking jest dobry dla osób otyłych i starszych. Dla zdrowych, uprawiających inne aktywne sporty może stać się idealnym sposobem na uzupełnienie treningu.