Nordic walking: kilka porad dla początkujących

Nordic walking: kilka porad dla początkujących.

Chcesz spróbować nordic walkingu? Bardzo się z tego cieszę i mam nadzieję, że niniejszy przewodnik dla początkujących ci w tym pomoże. Będę poruszał w nim tematu kijków: one są kluczowym wyposażeniem każdej osoby uprawiającej ten sport i zasługują na oddzielne potraktowanie, tym bardziej, że zły wybór kijków bardzo łatwo mógłby cię do uprawiania nordic walking zrazić.

Dobra wiadomość: nordic walking nie jest sportem drogim. Tak naprawdę jedynych rzeczy, które poza kijkami potrzebujesz, to rękawiczki (długie trzymanie kijków w gołych dłoniach mogłoby być przyczyną odcisków, a poza tym jesienią i zimą jest zimno) oraz wygodne buty. Wszystko możesz mieć za mniej, niż 600 złotych. Roweru, jeśli chcesz nim pojeździć dłużej, niż jeden sezon, w tej cenie nie kupisz, a przecież to rekreacyjna jazda rowerem ma opinię taniej.

Pierwsza sprawa to buty. Te kupisz już za 200 złotych. Jeśli wejdziesz na jakąkolwiek stronę sportowego sklepu internetowego, pewnie znajdziesz w nim zakładkę z butami do nordic walking, a w niej praktycznie wszystkie buty do biegania i buty sportowe, jakie są w tym sklepie. Nic dziwnego, bo butów do nordic walking jako takich nie ma. Osobiście nie polecam klasycznych butów do biegania, ani tym bardziej trekkingowych butów do chodzenia po górach, bo będą za ciężkie. Najlepsze buty to takie, które mają niską cholewkę, a przy zginaniu podeszwy nie składając się, ale tworzą łuk. Ten warunek to w istocie miara ich jakości. Te buty mogą być nieco większe, niż rozmiar, jakiego używasz na co dzień. Aby zapobiec obtarciom, powinno być w nich około 5 milimetrów luzu.

Co do rękawic, to każde kosztujące nie mniej, niż 50 złotych, a dedykowane do nordic walking, będą dobre. Wskazane jest, aby miały one haczyk umożliwiający ich odpięcie i pozostawienie na kijku (czasem jest to przydatne).

A reszta ubrania? Nie ma potrzeby, abyś kupował takie, które są wykonywane specjalnie pod nordic walking. Zwracaj jednak uwagę, aby były to ubrania oddychające. Wbrew pozorom nordic walking może być wymagającym sportem, w którym nieco się spocisz. Źle dobrane, uszyte ze sztucznych materiałów ubranie, co najwyżej zniechęci cię do dalszych wyjść.