Jak wybrać kije do nordic walking?

Jak wybrać kije do nordic walking?

Zakładam, że jesteś już po etapie pierwszych marszów nordic walking i uznałeś, że jest to sport na tyle cię wciągający, że warto zainwestować we własne kije trekkingowe. Będzie to zresztą absolutnie niezbędne, jeśli chcesz swoje nowe hobby kontynuować, ponieważ kijki do nordic walking to priorytet. Jeśli zaś pierwsze spacery masz dopiero przed sobą i planujesz kupić kije, też zapraszam do lektury: będziesz wiedział, jakie wybrać, aby przypadkiem nie obrzydzić sobie tej rozrywki. Kije nordic walking muszą być dobrze dobrane, bowiem sprawą kluczową: zbyt krótkie, niewygodne spowodują, że spacerowanie nordic walking wcale nie będzie takie fajne.

Najtańsze kijki nordic walking na portalach aukcyjnych możesz kupić nawet za 30-40 złotych. Jeśli tak zrobisz, postąpisz dokładnie tak samo, jak ja na początku swojej przygody z nordic walking. I będzie to zła decyzja. Wierz mi, ze lepiej jest trochę dołożyć i kupić sprzęt solidniejszy, tym bardziej, że i tak więcej, jak 150 złotych na przyzwoitej klasy kije, wydawać nie musisz.

Lepiej też chyba będzie, jeśli kupisz je w sklepie stacjonarnym, a nie w internecie. Dzięki temu będziesz mógł je przymierzyć, wziąć w ręce, zrobić kilka kroków, sprawdzić, jak się z nimi czujesz.

Kluczowa sprawa to długość kijów. Powinny być one takie, abyś stojąc prosto i trzymając je, miał zgięte łokcie dokładnie pod kątem 90 stopni. Przyjmuje się, że aby dobrać długość kijów, powinno się swój wzrost przemnożyć przez 0,66 jeśli chce się chodzić rekreacyjnie lub przez 0,68 jeśli jest się osobą bardziej wysportowaną.

Kije do nordic walking są produkowane w rozmiarach od 100 do 130 centymetrów co 5 centymetrów (czyli mogą mieć długość 100, 105, 110 centymetrów i tak dalej. Pomnożenie swojego wzrostu przez współczynniki, które podałem powyżej pozwolą ci dobrać rozmiar, ale dla pewności możesz też stanąć przed lustrem, wziąć kij od szczotki (jeśli jest dość długi) i uchwycić go dłonią, a na koniec zmierzyć długość od podłoża do miejsca uchwytu.

I uwaga na koniec: kupuj kije do nordic walking, a nie kije trekkingowe. Te drugie też są wykorzystywane do chodzenia, ale przy wspinaczce po górach. Jeśli chcesz uprawiać nordic walking, kije trekkingowe nie będą się do tego nadawać.