Trener na siłowni

silowniaPrzed podjęciem decyzji o wyborze siłowni należy dowiedzieć się, czy zapewnia ona indywidualny instruktaż. Dobra sala ćwiczeń powinna zagwarantować nie tylko odpowiedni sprzęt, ale także dobrą radę. Instruktorzy powinni umieć zademonstrować, jak należy korzystać z przyrządów do ćwiczeń, wyjaśnić, jakie są sposoby i skutki właściwego oddychania, kiedy należy wykonywać rozgrzewkę, a kiedy ćwiczenia rozciągające, w jakiej kolejności trenować poszczególne części ciała i dlaczego itd.

Indywidualny instruktor powinien znać się nie tylko na zagadnieniach związanych z treningiem, ale także na kinezjologii i dietetyce.

W dobrych siłowniach obowiązują rygorystyczne zasady, które muszą być przestrzegane przez wszystkich. W moim klubie wprowadziłem następujące reguły zachowania: przy korzystaniu z zestawów olimpijskich obowiązuje używanie kołnierza. Sztangi i sztangielki po wykorzystaniu odkłada się na swoje miejsce, nie wolno upuszczać ciężarków, podczas treningu obowiązuje odpowiedni sportowy ubiór i obuwie.

Przestrzeganie powyższych zasad gwarantuje, że ciężary będą zawsze na swoich miejscach, sprzęt będzie utrzymywany w dobrym stanie i zapewnione zostanie bezpieczeństwo ćwiczeń. W rezultacie nikt z członków mojego klubu nigdy nie odniósł poważniejszej kontuzji. Jeśli z powagą odnosisz się do swego treningu, będziesz szanować miejsce, gdzie ćwiczysz -nie tyle ze względu na gospodarza sali, co na siebie samego i swych kolegów.

ŁAD I PORZĄDEK
Dla mnie sala gimnastyczna musi być nieskazitelnie czysta. Jeśli nie jest, to znaczy, że jej właściciel nie troszczy się ani o nią, ani o swych klientów.
Sprzęt musi być odpowiednio konserwowany. Do rutynowych czynności należy regularne sprawdzanie i dokręcanie sztang, sztangielek, części maszyn, itd. Podczas treningu niezmiernie irytujące bywa, gdy główny drążek wyciągu blokuje się, bo ktoś zapomniał maszynę naoliwić. Nie ma na to żadnego usprawiedliwienia. Miałem u siebie prawie 90 maszyn i ich mechanizmy były czyszczone i smarowane dwa razy w tygodniu.
Kabiny i prysznice również powinny być nieskazitelnie czyste. W siłowni powinniśmy się czuć jak we własnym mieszkaniu.
Potencjalny członek klubu kulturystycznego musi wybrać spośród ogromnej liczby siłowni ofertę najkorzystniejszą pod każdym względem, również finansowym. Koszty nie powinny tu być jednak decydującym kryterium. Powyższe zalecenia i twoje własne wymagania pomogą ci na pewno wybrać odpowiednie miejsce ćwiczeń.
Oto dobre rady człowieka, który zna się na rzeczy! A zatem skoro już znalazłeś lub wkrótce znajdziesz odpowiednią siłownię, powinieneś zapoznać się z obowiązującymi tam zasadami.