Trening instynktowny

dorianSkąd możecie wiedzieć, jaki rodzaj treningów jest wam potrzebny? Nie ma na to jasnej recepty, lecz musicie wziąć pod rozwagę następujące punkty:

1) Jak długo już trenujecie? Jak zmieniło się wasze ciało? Na jakim poziomie jesteście?
2)    Jakiego typu macie sylwetkę? Kulturyści z potężnymi, masywnymi sylwetkami i silnymi połączeniami więzadeł, ścięgien i kości mogą znieść bez kontuzji dawkę intensywnego treningu, która mogłaby być niebezpieczna bez treningu przygotowawczego dla tych z delikatniejszymi sylwetkami.
3)    Jak długo tkwicie w fazie plateau (stagnacji)? Czy zatrzymaliście się w postępach? Może już czas na trening intensywny?
4)    Jak czujecie się w siłowni? Czy nie jesteście znudzeni zbyt dużą liczbą serii i powtórzeń? Może już wasze ciało sygnalizuje wam, że nadszedł czas zmiany intensywności treningu? Czy czujecie się wykończeni, czy nie bolą was stawy i nie odczuwacie ciągłego zmęczenia? Jeżeli tak, to prawdopodobnie musicie trochę odpocząć. Oczywiście niezależnie, jak trenowaliście, zawsze można coś zmienić. Jednego dnia robicie 10 serii tego samego ćwiczenia i nic ponadto. Albo „pompujecie” mięsień, czując, że za chwilę eksploduje. Nie ma nic złego w zmianach cyklicznych: ciężki trening – lekki trening. Ale najważniejsze jest to, że aby robić postępy, musicie stopniowo zwiększać intensywność ćwiczeń. A gdy już będziecie mocno zaawansowani, powinniście ćwiczyć wystarczająco intensywnie, aby robić w każdym ćwiczeniu jedną lub dwie całościowo wykańczające serie, by wykorzystać wszystko, co macie zakodowane w genach.

Im bardziej jesteście zaawansowani, tym bardziej musicie skłaniać się do Zasad treningu instynktownego Weidera. Pozwoli to na dopasowanie programu treningowego do waszych indywidualnych potrzeb. Metodą prób i błędów odkryjecie, jak często musicie trenować, które ćwiczenia robić i jak długo odpoczywać między treningami. Jednak niezależnie od różnic indywidualnych, jedno jest wspólne dla wszystkich ćwiczących ciężko z większą intensywnością w każdym ruchu – ogólna objętość treningu musi być mniejsza
w momencie przejścia z treningu dla średnio zaawansowanych do treningu dla zaawansowanych. Na przykład początkujący mogą próbować, jak to tylko możliwe, napinać mięśnie podczas pracy, ale oni po prostu tego nie umieją. Ich mięśnie nie są wystarczająco rozwinięte. A także drogi nerwowe pozwalające maksymalnie stymulować włókna mięśniowe po prostu nie istnieją. To tak, jakby jeździć po wiejskich drogach zamiast po autostradach. Mocno chcieć to jeszcze nie wszystko. I to nie jest sprawa koncentracji, przeciwnie, jest to sprawa fizjologicznego i neuromuskularnego wytrenowania i rozwoju. Także początkujący i średnio zaawansowani kulturyści powinni wykonywać objętościowo większy trening, aby zmusić swoje ciało do reakcji. Powinni robić 4-5 serii i 3-5 ćwiczeń na duże grupy mięśniowe. Trening nie powinien przekraczać 90 minut. Lecz w tym czasie głównym celem musi być skierowanie umysłu na pracę mięśni, maksymalna koncentracja i wreszcie – nauka metod zwiększających intensywność.