Jak mistrzowie korzystali z uderzeniowej zasady weidera

Lista sław kulturystycznych zawiera takie nazwiska jak: Grimek, Reeves, Park, Pearl, Ross, Eiferman, Scott, Oliyia, Draper, Schwarzenegger i Haney. Wszystkie te legendy sportu nie tylko wyprzedzały swój czas wyglądem sylwetek, ale także sposobami treningu. Ci ludzie zawsze starali się wypróbować nowe, nieznane dotąd metody treningu. Nigdy nie obawiali się przecierania nowych szlaków w poszukiwaniu idealnej sylwetki swoich czasów.

Patrząc na współczesnych mistrzów można zauważyć, że oni zachowują się podobnie. Chociaż sposoby treningu i zalecenia żywieniowe zmieniły się znacznie, to podstawowe zasady pomagające w budowaniu dużej masy mięśniowej pozostały niezmienione. Zasada Uderzeniowa Weidera przetrwała jako podstawowy element w kształtowaniu muskularnej sylwetki.

Przyjrzyjmy się dwu światowej sławy współczesnym kulturystom: Dorianowi Yatesowi i Vince’ovi Taylorowi. Obydwaj są mistrzami, jednak ich sylwetki, a także sposoby trenowania znacznie się od siebie różnią. Dorian preferuje trening bardzo intensywny, z dużymi obciążeniami przy małej liczbie serii i powtórzeń.

Vince również ćwiczy niezwykle intensywnie, chociaż stosuje o wiele więcej serii i powtórzeń, a także wzbogaca trening w ćwiczenia, które, jak twierdzi, dobrze na niego działają.

Obaj natomiast hołdują Uderzeniowej Zasadzie Weidera.
„Dzięki mojemu sposobowi trenowania, mówi Dorian, mogę osiągnąć imponujące rozmiary mięśni. Muszę być jednak ostrożny i dochodzić celu, unikając przetrenowania i kontuzji. Dzięki Zasadzie Uderzeniowej udaje mi się dobrze rozgrzać i dokrwić mięśnie. Instynktownie wyczuwam, kiedy mają dość. Dzięki temu zawsze osiągam swój cel, jakim jest nienaganna sylwetka”.

Vince twierdzi, że: „jedynie różnorodność ćwiczeń jest w stanie przynieść pożądane rezultaty – jeden rodzaj ćwiczeń nic mi nie daje. Trenując ze zmienną liczbą serii i powtórzeń do momentu, kiedy mięśnie są doskonale ukrwione, a zarazem odżywione powoduję ich nieprawdopodobny rozrost. Kiedy ćwiczę i widzę jak mięśnie rosną, nie mogę się doczekać efektu końcowego”.

Bez względu więc na to, jakie metody treningu się stosuje, warto przestrzegać Uderzeniowej Zasady Weidera.