Jak powiększyć łydki

Kulturystykę uprawiam od półtora roku. Trenując w domowej siłowni osiągnąłem niezłe rezultaty, ale chciałbym w dużym stopniu poprawić swoje łydki, bo to one są najsłabiej rozwinięte. W związku z tym, czy moglibyście podać taki rodzaj treningu, który po dotychczasowych programach dla początkujących i średniozaawansowanych pozwoli tak przepracować łydki, żeby nastąpił ich optymalny wzrost.

Cieszy nas, że tak wielu z was dysponuje swoimi małymi, domowymi siłowniami. Przecież takie właśnie były początki kulturystyki: piwnica lub garaż, na ścianach wilgoć, w powietrzu zapach potu. Do tego chropowate, nieobrobione żelazo albo maszyny pospawane z rurek kanalizacyjnych. Powrót do korzeni, a przynajmniej pamięć o nich jest w naszym sporcie bardzo cenna. Tak ćwiczyli Steve Reeves, Clancy Ross, John Grimek..

Łydki, to rzeczywiście grupa mięśniowa, którą niezwykle trudno wytrenować – wymaga wiele wysiłku i dużych ciężarów: Dlatego pamiętaj – przede wszystkim ciężar. Dodaj trochę talerzyków na sztangę i zaczynaj:

–    wznosy na pakach ze sztangą na karku albo to samo na maszynie 4 x 12
–    wznosy siedząc z talerzykami od sztangi na kolanach 4 x 12
–    maszyna do wyciskania nóg – wyciskania samymi palcami 4 x 12

Trening łydek najlepiej jest przeprowadzać wraz z czworogłowymi i dwugłowymi nóg. Wtedy możesz być pewien, że mięśnie łydek będą odpowiednio rozgrzane i będą pracować efektywniej. Kończ każdy trening nóg seriami na łydki, wtedy możesz spodziewać się efektów.