Najlepsze ćwiczenie na łydki

lydkaJakie jest najlepsze ćwiczenie budujące łydki? Spędziłem już chyba całą wieczność, budując niższe partie moich nóg, i nic. Zastanawiam się, w jaki sposób swoje łydki ćwiczą tancerze z baletu, skoro każdy ma je fantastycznie rozwinięte. Nie zrozum mnie źle. Nie twierdzę, że nie mam rozwiniętych łydek i że wyglądają one na mizeroty. Chcę po prostu dołożyć do nich trochę mięśni, aby rozwijały się równo z udami.

Nie znam ćwiczenia lepiej i szybciej budującego łydki niż przysiady, ale — jak już prawdopodobnie się zorientowałeś – za ich pomocą rozbudujesz dolne części nóg tylko do pewnego stopnia. Potem rosną już tylko mięśnie czworogłowe ud, a łydki zatrzymują się w rozwoju. Większość znanych kulturystów wykształciła sobie łydki, używając maszyny do robienia przysiadów, różnicując liczbę powtórzeń w zależności od obciążenia: z cięższym robili po 8-10 powtórzeń, z lżejszym -20 i więcej. Tancerze z baletu mają wspaniale rozwinięte łydki, ale jest to wynikiem bardzo często wykonywanych przez nich podskoków na treningach (jak i innych ćwiczeń, podczas których stają na piętach). Musisz pamiętać, że student, aby dostać się do szkoły baletowej, musi mieć nienaganną budowę ciała (tj. szerokie ramiona, długą szyję, wytrenowane mięśnie czworogłowe ud i wykształcone łydki).
Moim zdaniem powinieneś zacząć ćwiczyć swoje łydki za pomocą dwóch, stosowanych zamiennie ćwiczeń. Rób sobie sesje na łydki co trzy dni. W jednej ćwicz zwykłe wspinanie na palce, a w następnej – przysiady w pół opadzie na maszynie. Szczególnie użyteczne jest to drugie ćwiczenie, ponieważ mocno rozciąga dolne partie nóg. Zacznij ćwiczyć od robienia 4 serii po 8-25 powtórzeń w sesji i staraj się dojść do 8 serii. Każdorazowo poprzedzaj ćwiczenia długim staniem nieruchomo (bez oporu) z uniesionymi piętami, co wzmaga napięcie w dolnych częściach nóg. W czasie, kiedy ćwiczysz, powinieneś wykonywać tak długi ruch, jak to tylko możliwe. I jeszcze jedno -jeżeli chcesz rozwijać dolne partie łydek (mięsień płaszczkowaty), powinieneś dodać do sesji ćwiczenia łydek na maszynie. Pamiętaj, aby zawsze różnicować liczbę powtórzeń w sesjach i starać się wykonywać każdorazowo maksymalnie długi ruch.