Plan treningowy

Jak rozwiązać  sprawę wyboru  ćwiczeń przy reszcie planów treningowych? Jeśli zmieniamy już zestawienie grup mięśniowych, najprościej byłoby zostawić ustawienie ćwiczeń w niezmienionej postaci. W treningach trzeba co jakiś czas namieszać, ale bez przesady.

Ważną rzeczą jest pamiętać, że program treningowy powinien zawsze być dostosowany do celów danego trenującego, możliwości organizmu, wieku. Myślę jednak, że przy większych lub mniejszych zmianach ten program można do tych czynników dostosować. Sesje są ułożone co 48 godzin – po to, aby trenujący miał dość czasu na regenerację, na to by notować postępy. Oznacza to, że trenujemy w poniedziałek, środę, piątek, niedzielę, wtorek, czwartek i sobotę – i tak dalej. Myślę też, że dobrym pomysłem jest trenowanie w sesji antagonistycznych grup mięśniowych.

Myślę, że po tym krótkim wstępnie przejdziemy do rozkładów sesji. Oto pierwszy, który uznaję za najbardziej efektywny:

1.    Klatka, plecy, brzuch

2.    Czworogłowe ud, dwugłowe ud

3.    Barki, ręce, łydki

Ten program jest dość wymagający, ale jednocześnie bardzo efektywny Być może ktoś nie będzie w stanie wytrzymać na nim zbyt długo, więc nie ma sensu się męczyć.

Poniżej macie dwa kolejne programy, na których możecie pozostawać przez 6-8 tygodni. Pierwszy jest moim ulubionym ; właśnie tak trenuje najczęściej i najdłużej.

PROGRAM 1:

1.    Klatka, ręce, łydki

2.    Czworogłowe ud, dwugłowe ud

3.    Plecy, barki, brzuch

PROGRAM 2:

1.    Klatka, barki i łydki

2.    Czworogłowe ud, dwugłowe ud

3.    Plecy, ręce i brzuch