Uprawianie kulturystyki w wieku dojrzewania

Mam 16 lat, 166 cm wzrostu i ćwiczyłem przez pół roku, lecz przerwałem, gdyż doszły mnie słuchy, iż uprawianie kulturystyki w wieku dojrzewania hamuje rozwój organizmu. Boję się, że będę zbyt niski, a chciałbym być wysoki. Czy to jest prawda? Jeśli nie, to bardzo proszę Was o odpowiedzi na następujące pytania:
1.Jaki program treningowy stosować?
2. Jakich odżywek i suplementów zażywać?
3. Nie lubię diet, czy bez diety możliwe są przyrosty?
4. Co robić aby być wysokim?

Nic nam nie wiadomo o negatywnym wpływie kulturystyki na wzrost. Przeciwnie -pięknie uformowane mięśnie mogą nadać Twojej sylwetce obiecujący wygląd już w wieku dojrzewania. Twoje obawy wynikają być może z faktu, że wyobrażasz sobie (lub tak sugeruje Ci otoczenie) siebie podnoszącego od razu wielkie ciężary, co często jest przyczyną kontuzji. Nie powinieneś też wykonywać pewnych ćwiczeń, ale o tym dalej. Jak najbardziej kontynuuj treningi – ćwiczyłeś już przecież przez pół roku i zapewne znasz wiele ćwiczeń na różne partie mięśni oraz zapoznałeś się z techniką ich wykonania.

Pytasz o program treningowy Proponujemy Ci przetrenowanie wszystkich partii mięśniowych w czasie jednego treningu (maksymalnie 1,5 godziny). Ćwicz z niewielkimi ciężarami, wykonuj dużą ilość powtórzeń w seriach, staraj się ćwiczyć trzy razy w tygodniu. Odżywki i suplementy, to cała dziedzina wiedzy w naszym kulturystycznym świecie. W twoim przypadku jednak możesz jeszcze dać sobie z nią spokój i przede wszystkim wykorzystywać naturalne produkty do zbudowania masy. Jasne, że powinieneś kontrolować to, co jesz, a Twój sposób odżywiania się (skoro tak nie lubisz słowa ,,dieta“) powinien być oparty na wysokoenergetycznych i bogatych w białko składnikach: piersiach kurcząt i indyków, gotowanej rybie, jajkach, makaronie, ryżu, sałatkach z warzyw (dobre są z tuńczykiem), pełnoziarnistym pieczywie. Unikaj smażenia, tłustych sosów i dresingów. Powinieneś jeść pięć razy dziennie, a zwłaszcza pamiętać o posiłku przed treningiem (ok. 1,5 godz.) i zaraz po treningu. Pij dużo wody -Twój organizm powinien być nawodniony w trakcie ćwiczenia, jak i całego dnia.
Niestety nie istnieje żadna recepta na większy wzrost; możemy Ci tylko polecić ćwiczenia rozciągające, przede wszystkim podciągania na drążku i swobodne, kilkuminutowe zwisanie. Ponieważ jeszcze rośniesz, na razie daj sobie spokój z takimi ćwiczeniami, jak: przysiady ze sztangą i wyciskania zza głowy. Kiedy nabierzesz masy i siły, za dwa-trzy lata będziesz je mógł swobodnie wykonywać. Życzymy dużo wytrwałości i sukcesów!