Przemęczenie w treningu siłowym, podstawowy błąd

Wielu ludzi, zwłaszcza początkujących, źle pojmuje ideę trenowania. Często się zdarza, że namówieni do ćwiczeń z zapałem się do nich zabierają, porzucając je po niedługim czasie. Dzieje się tak głównie dlatego, że nie mają oni pojęcia, jak naprawdę ćwiczyć . Człowiek prowadzący siedzący tryb życia zwykle popełnia zasadniczy błąd: rozpoczynając trening – przemęcza się. Jeśli zbyt wcześnie przystąpi się do intensywnego ćwiczenia, ból mięśni będzie narastał, aż w końcu pokona nasz entuzjazm.

Poznanie zasad treningu jest podobne do uczenia się prawideł matematycznych. Należy wchłaniać je stopniowo do momentu, kiedy stworzą spójną, dającą efekty całość. Powinno się powoli przyzwyczajać do nowych uwarunkowań. Rezygnacja na samym początku powoduje utratę mnóstwa energii, która mogłaby pracować na pomnożenie jej w niedalekiej przyszłości. Nie można, przykładowo, rezygnować z dwóch godzin snu rano tylko po to, aby dopasować trening do swojego rozkładu zajęć. Brak należytego odpoczynku wpłynie negatywnie na nasze osiągnięcia.

Z pewnością należy się uzbroić w cierpliwość. Zanim nasze ciało w pełni przejdzie wszystkie przemiany fizjologiczne, które zwiększą ilość naszej energii, minie parę miesięcy.