Jak wybrać siłownię?

Sala gimnastyczna powinna posiadać przede wszystkim dużą różnorodność sprzętu. W dobrze wyposażonej siłowni musi być pod dostatkiem wolnych ciężarów, zestawów olimpijskich i maszyn.

Poszukiwania odpowiedniej sali ćwiczeń mogą, ale wcale nie muszą zakończyć się sukcesem. Większość członków klubów kulturystycznych miała szczęście. Znalezienie odpowiedniej siłowni walnie przyczyniło się do ich sportowych sukcesów. Jednakże są i tacy, którzy uważają, że wyrzucili pieniądze w błoto.

Jak zatem znaleźć najodpowiedniejszą siłownię przy minimum wysiłku z własnej strony?
Sala gimnastyczna powinna posiadać przede wszystkim dużą różnorodność sprzętu. W dobrze wyposażonej siłowni musi być pod dostatkiem wolnych ciężarów, zestawów olimpijskich i maszyn. W mojej sali było 31 zestawów olimpijskich, na które można było założyć jednocześnie ciężary o wadze niemal 250 kg. To bardzo dużo.

W dobrej siłowni jest dużo sztangielek. Osobiście unikałbym miejsc, gdzie dominują masywne kanciaste sztangielki. Dlatego należy się upewnić, czy sztangielka ma płaskie talerze i karbowany uchwyt.

Dobrze wyposażona siłownia powinna być podzielona na sektory. Przechodzenie na drugi koniec sali podczas treningu mięśni klatki piersiowej w poszukiwaniu urządzenia do rozpiętek stanowi całkowitą stratę czasu.

Ławki skośne powinny mieć zróżnicowaną szerokość. Wąska ławka przyda się, byś nie musiał trzymać sztangielek zbyt daleko, i mógł uniknąć uderzania w ławkę. Natomiast ławka o 10 cm szersza zapewni dodatkowe oparcie podczas wyciskania. Ze względów bezpieczeństwa oparcie to musi być odpowiednio szerokie. W sali powinna się znajdować podstawka odpowiednich rozmiarów (minimum 25 x 25 cm), która przyda się podczas ćwiczenia przysiadów, martwego ciągu, itd.

Siłownia powinna być też wyposażona w więcej zestawów sprzętu, który wykorzystywany jest szczególnie intensywnie. Tu przychodzi się, aby ćwiczyć, nie zaś po to, by czekać, aż inni skończą swoje serie i zwolnią sprzęt.

Uważaj na wszelkie elementy wyposażenia, które nie są odpowiednio zamocowane. Chwila nieuwagi i wypadek murowany.

Wybierając odpowiednią salę ćwiczeń, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość urządzeń do ćwiczeń zwiększających wydolność sercowo-naczyniową. Dotyczy to tej części siłowni, gdzie znajdują się rowery treningowe, schodki, urządzenia do wiosłowania i bieżnie. Wiele osób traktuje je po prostu jako sprzęt do ćwiczeń aerobicznych, ale ja mam do nich inny stosunek. Jeśli solidnie i prawidłowo poćwiczysz na rowerze treningowym, mięśnie nóg mogą odczuć to tak, jakbyś przez godzinę wykonywał ciężkie przysiady! Korzyści z tego rodzaju treningu są wprost niewyobrażalne.