Ćwiczenia interwałowe

Ćwiczenia interwałowe

Ćwiczenia interwałowe są rodzajem ćwiczeń, które łączą w sobie ćwiczenia zarówno niskiej jak i bardzo wysokiej intensywności. Najlepszym przykładem ćwiczenia interwałowego jest bieganie oraz chodzenie, wymagana jest tutaj zarówno niska jak i wysoka intensywność. Krótkie czasowo ćwiczenia o wysokiej intensywności łączone są z takimi, które wymagają znacznie mniejszego wysiłku jednak wykonujemy je przez dłuższy czas.

Zalety ćwiczeń interwałowych:

  • zwiększony pobór tlenu, co poprawia wydolność płuc
  • lepsze rozprowadzanie tlenu do mięśni
  • łączenie dwóch rodzajów ćwiczeń
  • spalanie większej ilości kalorii
  • poprawienie kondycji mięśni

Od czego zacząć ćwiczenia

Ćwiczenia interwałowe zaczynamy w bardzo prosty sposób. Wybieramy jedno z ćwiczeń, które jest dla nas przyjemne a następnie wprowadzamy do niego lekkie utrudnienia, które spowodują, że praca mięśni będzie znacznie zwiększona niż normalnie. Kiedy poprawimy swoją kondycje możemy wykonywać je znacznie dłużej.

Przykład ćwiczeń interwałowych

Z każdego ćwiczenia jesteśmy w stanie zrobić ćwiczenie interwałowe, podczas wykonywania zwykłego ćwiczenia wystarczy dodać krótki odcinek w którym znacznie intensywniej pracujemy przez krótki okres czasu. Dobrym przykładem jest bieganie. Podczas zwykłego biegu można zrobić krótki sprint trwający około minutę po czym wrócić do normalnego tempa biegu. Oczywiście nie musi być to ściśle związane ze zmianą tempa podczas biegu, równie dobrze możemy wbiegać pod górkę jednak nie może być to zbyt długi dystans. Ćwiczenie należy powtarzać kilkukrotnie podczas jednego treningu.

Bieganie po schodach

Idealnym miejscem do biegania po schodach są stadiony bądź klatki schodowe, które posiadają dużą ilość schodów. Interwał tutaj możemy zastosować wbiegając do góry w jak najszybszym tempie a następnie zbiegać spokojnie w dół. Zalecane jest wykonywanie tego typu ćwiczenia przez 5-10 minut.

Sport

Większość sportów łączy w sobie interwały. Nie tylko piłka nożna czy koszykówka jest na nich oparta, większość ze sportów posiada momenty w których musimy biec znacznie szybciej niż normalnie, co jest idealnym ćwiczeniem interwałowym