Pośladki

Jeśli przyjrzysz się uważnie sylwetce tancerki, to zauważysz, jak wspaniale jest zbudowana. Na szczęście nie trzeba spędzać tylu godzin, tańcząc na sali ćwiczeń, by pośladki nabrały pięknych kształtów.

Aby ukształtować jędrne, okrągłe pośladki, należy pójść za przykładem tancerki i wykonywać ćwiczenia na izolację mięśni pośladkowych. Oczywiście możesz je wzmocnić, wchodząc po schodach, jeżdżąc na rowerze i biegając, ale czynności te angażują kilka różnych grup mięśni, natomiast ćwiczenia na izolację mogą mieć znacznie większy wpływ na kształtowanie tej części ciała.

Wykonanie ośmiu ćwiczeń zajmuje ok. 20 minut. Program treningu zawiera różnorodność ćwiczeń angażujących zarówno górną, jak i dolną część pośladków. Jeśli uważasz, że są zbyt płaskie, zwróć szczególną uwagę na ćwiczenia z krążeniem, które spowodują ich zaokrąglenie.

Pięć ćwiczeń wykonuje się na stojąco, trzy na podłodze. Ćwiczenia wykonywane stojąc oddziaływają przede wszystkim na mięsień pośladkowy wielki. Łatwo możemy wyczuć jego pracę.

Izolacja mięśni obracających wymaga nieco więcej precyzji w ćwiczeniach wykonywanych głównie na podłodze. Są one niezwykle efektywne, ale szczególnie ważną rolę odgrywa tu ich poprawność techniczna. Właściwie mówiąc, poprawna forma wykonania tych ćwiczeń jest ważna nie tylko dla ich efektywności, ale także dla zapobiegania kontuzjom. Niewłaściwie prowadzony trening pośladków może zwiększać obciążenie kolan i grzbietu.

Podczas wykonywania przysiadów ważne jest na przykład odchylenie bioder do tyłu i skoncentrowanie się na ruchu w górę, by wyizolować mięśnie pośladkowe. Nie możesz się pochylać, by nie przenosić ciężaru ciała do przodu. Chcesz przecież poczuć siłę w mięśniach pośladkowych, a nie w stawach.

Jeśli do tej pory nie trenowałeś mięśni pośladkowych, to dostrzeżesz różnicę w ich kształcie po 6-8 tygodniach ćwiczeń. Stanowczo zachowaj dietę ubogą w tłuszcze i połącz trening mięśni pośladkowych z innymi ćwiczeniami, w celu ogólnego rozwoju mięśni i prawidłowego funkcjonowania układu krążenia.