Dieta Dukana

Dieta Dukana

Dieta Dukana to jedna z najpopularniejszych diet odchudzających, ciesząca się sporym zainteresowaniem na całym świecie. Stosując tę dietę można uzyskać wymarzoną sylwetkę oraz płaski brzuch. Jej twórcą jest francuski lekarz, Pierre Dukan, który wychodzi z założenia, że dieta powinna być przede wszystkim skuteczna i mało absorbująca.

Dieta Dukana nie wymaga ani treningów, ani też rygorystycznych jadłospisów, zmierzających nierzadko do głodówek. Sekret skuteczności diety dukana to przede wszystkim zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych, czyli optymalizacja codziennej diety. Jest to rozwiązanie, które z powodzeniem można stosować przez całe życie, uzyskując pożądane efekty, przy jednoczesnym spożywaniu optymalnych ilości potraw.

Cztery fazy diety Dukana

Dieta Dukana to proces czterofazowy, przy czym pierwszy etap jest najtrudniejszy i najbardziej wymagający, osoby, którym uda się go pokonać, bez problemu dotrą do końca diety.

  • Faza pierwsza – trwa do dziesięciu dni, jest najcięższa, aczkolwiek daje też najbardziej widoczne efekty chudnięcia, motywując daną osobę do dalszego działania. Posiłki powinny opierać się przede wszystkim na produktach białkowych, ściśle określonych w diecie.
  • Faza druga – jest znacznie swobodniejsza aniżeli etap pierwszy, przede wszystkim pod względem różnorodności spożywanych potraw. Faza ta jest określana mianem naprzemiennej, gdyż posiłki bazują zamiennie na proteinach raz proteinach z warzywami. Etap ten ustalany jest indywidualnie i trwa do momentu, gdy dana osoba osiągnie wyznaczoną wcześniej wagę.
  • Faza trzecia – określana mianem utrwalania, czas jej trwania jest uzależniony od ilości straconych w poprzednim etapie kilogramów i obejmuje on okres około dziesięciu dni na każdy stracony kilogram wagi. W tym etapie konieczne jest ścisłe stosowanie się do warunków diety, a jeden dzień w tygodniu należy spożywać wyłącznie proteiny.
  • Faza czwarta –  ostatni etap diety Dukana, często trwa do końca życia. Obejmuje ona bogaty zestaw zaleceń i nawyków, które pozwolą utrzymać określoną sylwetkę, zachowując jednocześnie witalność, energię i zdrowie. Należy pamiętać o tym, by określony dzień w tygodniu, najczęściej jest to czwartek, zapełnić wyłącznie posiłkami proteinowymi.

Podczas stosowania diety Dukana zaleca się spożywanie chudego mięsa (kurczak, wołowina, chuda szynka), ryby, owoce morza, żółty ser, nisko tłuszczowe produkty mleczne oraz proteiny i białka.