Dieta cytrynowa

Dieta cytrynowa

Dieta cytrynowa w szczególny sposób przyczynia się do oczyszczania organizmu, powodując jednocześnie usuwanie nadmiaru tkanki tłuszczowej, czego efektem jest płaski brzuch.

Twórcą tej diety jest Stanley Burroughs, dla którego priorytetem stało się usuwanie toksyn oraz powstałych w procesie trawienia „odpadów”, zanieczyszczających organizm. Dieta cytrynowa pozwala odzyskać siły witalne, energię, a docelowo zgubić zbędne kilogramy.

Podstawą tej diety jest sok z cytryny, który należy pić regularnie przez 10 dni.

Niestety, dieta ma kilka wad – przede wszystkim organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości składników odżywczych, czyli witamin, minerałów, białka, węglowodanów, błonnika i tłuszczy. Ponadto chudnięcie opiera się na utracie znacznej ilości wody z organizmu, dlatego też diety cytrynowej nie można stosować przez długi czas.  Dieta ta w dużej mierze opiera się na głodówce, dlatego też ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza forsujące, nie są wskazane podczas jej stosowania.

Co jeść podczas diety cytrynowej ?

Dieta ogranicza się głównie do spożywania soku cytrynowego, określanego często mianem lemoniady. Dziennie należy wypijać co najmniej sześć szklanek soku z cytryny, można również spożywać lekki roztwór soli (2 łyżeczki soli na pół szklanki wody) oraz pić herbatę ziołową na noc.

Napój cytrynowy, stosowany podczas diety:

  • 2 łyżeczki świeżo wyciśniętego soku z cytryny
  • 2 łyżeczki syropu klonowego
  • odrobina ostrego pieprzu
  • szklanka wody niegazowanej

Dietę należy stosować od czterech do czternastu dni i pod żadnym względem nie należy jej wydłużać. Głównym zadaniem diety cytrynowej jest usuwanie toksyn z organizmu, dlatego też możliwe są bóle lub zawroty głowy, a nawet biegunka. Po zakończeniu kuracji należy stopniowo powracać do tradycyjnego jadłospisu, zwracając uwagę na kaloryczność poszczególnych potraw oraz ich wartości odżywcze.