Dieta śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska, określana również mianem naturalnej to propozycja na całe życie, bez konieczności zmiany żywieniowej czy też modyfikacji. Doskonale wpływa na sylwetkę, zapewniając przede wszystkim płaski brzuch i jędrne uda.

Dieta śródziemnomorska opiera się przede wszystkim na ograniczaniu spożywania produktów zwierzęcych, głównie mięsa  na rzecz propozycji roślinnych, czyli owoców, warzyw i zbóż. Dieta ta jest najczęściej stosowana we Francji, Hiszpanii oraz we Włoszech. Jadłospis diety śródziemnomorskiej opiera się przede wszystkim na optymalnych ilościach warzyw i owoców, pieczywie pełnoziarnistym, kaszach, makaronach, rybach i owocach morza. Oczywiście w jadłospisie należy uwzględnić niewielkie ilości mięsa, niezbędnego dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Znaczącą rolę w diecie śródziemnomorskiej odgrywają przyprawy, przede wszystkim czosnek i cebula, które poza walorami smakowymi posiadają także działanie przeciwbakteryjne i obniżają ciśnienie krwi. Dieta ta jest więc w szczególny sposób polecana nadciśnieniowcom oraz osobom z podwyższonym cholesterolem.

Czego unikać?

Stosując dietę śródziemnomorską należy unikać następujących produktów:

  • – mięsa, zarówno czerwonego, jak i tłustego białego (m.in. skóra z kurczaka), tłustych wędlin,
  • – białego pieczywa;
  • – słodyczy.

Ponadto należy unikać smażenia w wysokiej temperaturze i na głębokim tłuszczu, kilkakrotnego wykorzystywania tej samej oliwy do przygotowywania potraw smażonych. Konieczne jest także ograniczenie do niezbędnego minimum mięsa i wędlin, pełnotłustego mleka oraz tłustych serów.
Wskazane jest natomiast spożywanie dużej ilości niegazowanej wody mineralnej.

Przykładowy jadłospis diety śródziemnomorskiej

Dieta śródziemnomorska:
Śniadanie  Obiad  Podwieczorek  Kolacja
1.  zielona herbata lub herbata z miodem bądź  jogurt naturalny z owocami lub muesli  sałata polana oliwą z oliwek  do wyboru – garść orzechów bądź  dwie pomarańcze lub dwa jabłka  grillowana ryba (najlepiej łosoś) lub sałatka warzywna bądź  lampka wina. Po kolacji warto zjeść świeży owoc.