Techniki izolujące

wyciskanieTechniki izolujące w seriach wielu powtórzeń, wykonywane przez kilka miesięcy z pewnością zwiększą rozwój unaczynienia mięśni, rozwiną sieć naczyń kapilarnych. Jedną z takich metod jest robienie serii 100 powtórzeń. Można je wykonywać na kilka sposobów Część trenujących wybiera bardzo małe obciążenie i pompuje z nim sto razy. Uważam, że jest to spora strata czasu i energii. Jeśli ciężar jest tak lekki, że pozwala wykonać 100 powtórzeń, przez pierwszych 40 nie będzie w ogóle pobudzał umięśnienia.
W takich sesjach mam też zwyczaj stawiać na metodę zmniejszania czasu przerw. Zaczynam wtedy od obciążenia, z którym mogę zrobić 30-40 powtórzeń. Niezależnie od tego, ile ich będzie, odejmuję ich liczbę od 100, a wynik traktuję jako dozwoloną ilość sekund na przerwę. Potem robię kolejną serię, odejmuję ilość powtórzeń od wyniku pierwszego odejmowana, i tak dalej – aż do osiągnięcia 100 powtórzeń. Jeśli wypróbujecie to, zauważycie sami, że pod koniec będziecie w stanie wykonywać krótkie serie, po których nastąpi jeszcze krótszy odpoczynek. Taki trening, na pozór z dość niewymagającym obciążeniem, może naprawdę dać się we znaki. Mięśnie zaczynają wtedy pracować jak przy aerobach i napełniają się do maksimum krwią.

Kolejna technika jest niemal dokładną odwrotnością wyżej opisanej. Niezbyt dobrze nadaje się do pobudzania grup mięśniowych z przewaga włókien szybkokurczliwych, jak przedramiona czy łydki, ale w przypadku większych mięśni jest jak najbardziej godna polecenia. Taki trening zaczynamy od wykonania kilku serii rozgrzewkowych, a potem natychmiast przechodzimy do ciężarów bliskich maksymalnym. Robimy z nimi 10 serii po 3 powtórzenia. W ten sposób trenuje wielu trójboistów – tylko serie trzech powtórzeń, w dużych ilościach. Takie podejście daje silnego „kopa” włóknom szybkokurczliwym i pobudza je do wzrostu, poza tym przekłada się na przyrosty siły. Powracając do technik klasycznych po takich treningach możecie spodziewać się tego, że wzrośnie wam siła, będziecie w stanie trenować dłużej i z większymi obciążeniami. W zależności od uwarunkowań genetycznych część trenujących może liczyć na zdecydowane pogłębienie gęstości umięśnienia, część z kolei odczuje przypływ siły, a potem zauważą szybkie przyrosty masy.