Zrzucanie nadwagi to nie tylko dieta

Ograniczenie kalorii to tylko połowa równania, którego wynikiem jest kontrola wagi. Drugą połową jest ćwiczenie. Kalorie to energia. Tłuszcz jest nadmierną energią kaloryczną zgromadzoną w ciele. Aktywność fizyczna wymaga wydatkowania energii. Tak więc zwiększenie poziomu aktywności jest oczywistym sposobem pozbycia się zbędnego tłuszczu.

Ćwiczenia nie tylko spalają energię, ale także zwiększają zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze. Mięśnie wymagają dodatkowego białka, a kości – składników mineralnych. Kiedy ćwiczysz regularnie, węglowodany, które w innym wypadku przechowywane byłyby jako tłuszcz, teraz tworzą mięśnie i zamieniają się w wątrobie w glikogen – paliwo dla aktywności mięśniowej.

Ćwiczenia stymulują tempo metabolizmu. Jeśli regularnie ćwiczysz w sposób intensywny, twoje tempo metabolizmu jest wyższe, nawet w okresach, kiedy nie ćwiczysz. To oznacza, że spalasz więcej kalorii w dłuższym czasie niż osoba, która prowadzi siedzący tryb życia.

Ćwiczenia budują mięśnie, a mięśnie spalają kalorie. Ani tłuszcz, ani kości, ani woda nie spalają kalorii. Im więcej masz mięśni, tym więcej kalorii zużywa twoje ciało, co sprawia, że dużo łatwiej jest pozostać szczupłym, bez konieczności drastycznego zmniejszenia dawki kalorii.

Gwałtowne odchudzanie może zmniejszyć twoją wagę, ale kiedy zastosujesz bardzo ścisłą dietę, to oprócz tłuszczu stracisz także mięśnie. To sprawi, że zamiast szczupłego, zdrowego wyglądu, staniesz się suchy i kościsty. Połączenie diety z ćwiczeniami to sposób na uzyskanie szczupłej, jędrnej, kształtnej i muskularnej figury, jaka  staje się coraz bardziej popularna.