Koordynacja na nartach

narty-treningRozwinięcie koordynacji jest podstawą, a uzyskać ją można za pomocą takich sprzętów, jak: deski do treningu zachowania równowagi, nartorolki wspomagane kijkami, trampoliny czy symulatory jazdy na nartach, czyli wszystkie urządzenia wymuszające ruch z boku na bok.

Mięśnie górnych partii ciała -tricepsy i mięśnie najszersze grzbietu – również nie mogą zostać zaniedbane. Można je wzmocnić ćwicząc np. ściąganie i przyciąganie drążka wyciągu bloczkowego (mięśnie najszersze grzbietu) oraz np. prostowania przedramion na wyciągu (tricepsy).

Silne mięśnie grzbietu i tricepsy potrzebne są także sportowcom przedkładającym biegi narciarskie nad zjazdy. Dla nich najlepszym przygotowaniem na trasę jest wszechstronny trening aerobowy: biegi długodystansowe, jazda na rowerze, pedałowanie jedną nogą na rowerze stacjonarnym, wchodzenie po schodach czy też ćwiczenie na maszynie symulującej bieg narciarski.

Wyciskanie nogami na suwnicy jest ćwiczeniem przydatnym zarówno biegaczom, jak też zjazdowcom. Ciężar należy wyciskać z pozycji, w której udo z podudziem tworzą kąt 90° o pełnego wyprostu, zmuszając do pracy mięśnie czworogłowe oraz pośladkowe .Wracać do pozycji wyjściowej , trzeba wolno i dokładnie.

Tak samo powinno się postępować w przypadku przysiadów. Nie wolno jednocześnie przekraczać granicy 90° w najniższym położeniu i podnosić zbyt dużych ciężarów, bowiem zwiększa to prawdopodobieństwo wystąpienie kontuzji.

Wszelkiego rodzaju urazy kolan są zmorą wszystkich narciarzy, a kontuzje więzadła krzyżowego stawu kolanowego zdarzają się stanowczo zbyt często. Są to poważne wypadki, które w razie całkowitego zerwanie więzadła wymagają interwencji chirurgicznej. Ze względu na ich bolesność i komplikacje im towarzyszące, wyjazd na narty należy bezwzględnie poprzedzić wszechstronnym treningiem.

Zasadniczym powodem urazów bywa wyczerpanie. Kiedy mięśnie są przemęczone – zawodzi koordynacja, trudno jest zahamować w odpowiednim momencie, a zachowanie równowagi i stwarza coraz większy problem. Dlatego też narciarze powinni pozostawać w wysokiej formie przez cały rok.