Plecy, grzbiet – przyciąganie rączki wyciągu do klatki na siedząco

plecy-siedzacW pozycji siedzącej przodem do przyrządu, stopy na wspornikach, tułów pochylony do przodu:
–    Wziąć wdech i przyciągnąć rączkę wyciągu w okolice podstawy mostka, prostując grzbiet i odwodząc łokcie do tylu i daleko, jak to tylko możliwe;
–    Wykonać wydech w końcowej fazie ćwiczenia i powrócić do postawy wyjściowej, zachowując płynność ruchu.
Jest to doskonale ćwiczenie na zwiększenie masy mięśni grzbietu; koncentruje ono wysiłek w mięśniu najszerszym grzbietu, mięśniu obłym większym, tylnych częściach mięśnia naramiennego, mięśniu dwugłowym ramienia i mięśniu ramienno-promieniowym, a w końcowej fazie ruchu, w czasie ściągania łopatek, w mięśniu czworobocznym i mięśniach równoległobocznych. W prostowaniu klatki piersiowej uczestniczą też mięśnie kolcowe (lub mięśnie prostowniki grzbietu), W fazie zstępującej, gdy ćwiczący jest ciągnięty przez obciążenie, uelastycznia się wszystkie mięśnie okolicy grzbietu.
W celu uniknięcia urazów mięśni grzbietu nie należy wyginać grzbietu w łuk przy ciągnięciu mocno obciążonej linki wyciągu dolnego.

WARIANTY Z SZEROKIM DRĄŻKIEM
Uchwyt rękami w odwróceniu angażuje intensywnie wstępującą część mięśni czworobocznych, mięśnie równoległoboczne i dwugłowe ramienia.
Uchwyt rękami w nawróceniu angażuje intensywnie tylne części mięśnia naramiennego i poprzeczne części mięśni czworobocznych