Surowce karnitynowe

W suplementach sportowych i dietetycznych stosowane są dwa surowce karnitynowe
–    winian L-karnityny i karnityna baza (czysta L-karnityna)

Winian L-karnityny to L-karnityna stabilizowana, co oznacza, że jest bardzo trwała. Posiada idealne cechy organoleptyczne – w produkcie finalnym nie pozostawia „obcego” smaku ani zapachu. Jako stabilny surowiec znakomicie spisuje się w procesach technologicznych wymagających zastosowania wysokiej temperatury (np. pasteryzacja – naturalny i zdrowy sposób utrwalania żywności). Jest to surowiec ekskluzywny i drogi, wskazany głównie do wzbogacania żywności i produkcji suplementów o długim terminie przydatności, niekonserwowanych chemicznie i wymagających wysokich walorów smakowych (tabletki do ssania, napoje).

Karnityna baza jest surowcem dobrym (czysta L-karnityna) ale nietrwałym. Wtedy, kiedy zostanie wykorzystana technologicznie w niewłaściwy sposób, szybko traci potencjał metaboliczny i nabiera wielce niekorzystnych cech organoleptycznych – rybi zapach powodowany uwalnianym amoniakiem. Ten surowiec jest znacznie tańszy od winianu L-karnityny. Powinien być wykorzystywany do wzbogacania żywności krótkoterminowej (serki, jogurty, mleczka itp.) lub produkcji preparatów utrwalanych (konserwowanych) chemicznie.
Wskazania producenta to jedno, a praktyka życiowa – drugie. Większość producentów wykorzystuje karnitynę baza, jako tani surowiec w celu obniżenia kosztów produkcji.

Jak odróżnić produkt wytworzony z ekskluzywnego surowca od produktu, gdzie wykorzystano surowiec tani?
Pierwszy krok – należy dokładnie przeczytać informację na etykiecie. Jeżeli w składzie surowcowym nie widnieje „czarno na białym” – winian L-karnityny, to oznacza, że preparat wyprodukowano w oparciu o karnitynę baza. Jeżeli po otwarciu opakowania czuć jakiś nieprzyjemny zapach, preparat można wyrzucić od razu – jest to znak, że L-karnityna utraciła na tyle potencjał metaboliczny, iż w ogóle nie zadziała. Nawet wtedy, gdy nie śmierdzi, nie ma żadnej pewności, że suplementacja takim preparatem przyniesie oczekiwany efekt. Z uwagi na złe cechy organoleptyczne karnityny baza, produkt stworzony na jej podstawie musi mieć postać kapsułki lub tabletki do połykania. L- karnityna odznacza się zmienną kinetyką, tak więc, kiedy jest połykana, nie mamy pewności, ile z pobranej dawki przyswoi organizm. Dlatego właśnie produkty z technologii zaawansowanej są albo lingwetkami -tabletkami do ssania, albo napojami. Tylko takie formy suplementów gwarantują pewne wchłanianie i właściwy efekt działania. Takie produkty, gdzie karnityna baza wykorzystywana jest w technologicznie właściwy sposób, też nie są pozbawione wad. Są to napoje konserwowane chemicznie. Docierają do nas zza zachodniej granicy Zanim go spróbujecie, posłuchajcie czym jest właściwie podobny napój.

Otóż mankamenty organoleptyczne karnityny baza (trudny do maskowania „obcy” smak i zapach) zmuszają producenta dla utrzymania stałej jakości do użycia w produkcji sztucznych smaków, aromatów i barwników Produkt wytworzony na bazie syntetyków nie może być pasteryzowany (utrwalony naturalnie), gdyż zarówno synte-tyki, jak i karnityna baza źle znoszą wysoką temperaturę. Tak więc jedyny sposób, by produkt nie tracił trwałości, to naszpikować go chemicznymi konserwantami. Podobny napój to tylko woda i chemia. Ci, którzy sięgają po L-karnitynę dla poprawy zdrowia, mogą się poczuć oszukani.

Najwyższa jakość
Najwyższa jakość i najsilniejszy efekt działania gwarantują produkty, na etykiecie których w składzie surowcowym widnieje napis – winian L-karnityny.
Z uwagi na zmienną kinetykę L-karnityny, wzorcowy preparat karnitynowy musi mieć postać lingwetki (tabletki do ssania) lub napoju.
Karnityna jest drogim surowcem, nie dajcie się więc „nabijać w butelkę”, kupujcie jedynie preparaty najwyższej światowej jakości.