Barki – wyciskanie sztangi sprzed klatki piersiowej

barki-wyciskanie-sztangaW pozycji siedzącej, grzbiet wyprostowany, sztanga trzymana nachwytem spoczywa na górnej części klatki piersiowej:
–    wziąć wdech i wycisnąć sztangę pionowo;
–    wykonać wydech w końcowej fazie ruchu.

To podstawowe ćwiczenie angażuje głównie przednią i zewnętrzną część mięśnia naramiennego, obojczykową część mięśnia piersiowego większego, mięsień trójgłowy ramienia oraz częściowo mięsień zębaty przedni i mięsień czworoboczny, a w warstwie głębokiej – mięsień nadgrzebieniowy.

Ćwiczenie to można wykonywać w pozycji stojącej, zwracając szczególną uwagę na ustawienie grzbietu, który nie powinien wyginać się nadmiernie w odcinku lędźwiowym. Wyciskając sztangę z łokciami do przodu, angażuje się mocniej przednią część mięśnia naramiennego.

Wyciskając sztangę z łokciami rozłożonymi na bok, angażuje się intensywniej zewnętrzną część mięśnia naramiennego. Liczne przyrządy i stelaże pozwalają na wykonanie tego ruchu bez konieczności zwracania szczególnej uwagi na postawę ciała i ułatwiają skoncentrowanie wysiłku w mięśniu naramiennym.

Wąski uchwyt sztangi z łokciami do przodu.
Ćwiczenie angażuje przede wszystkim przednią część mięśnia naramiennego i obojczykową część mięśnia piersiowego większego .

Szeroki uchwyt sztangi z łokciami w bok.
Ćwiczenie angażuje przede wszystkim przednią i środkową część mięśnia naramiennego