Przygotowanie do zjazdów narciarskich

serie-powtorzeniaZwycięstwo narciarza w walce z ośnieżonym górskim stokiem zależy jedynie od prawidłowego treningu przygotowawczego.
Ćwiczenia plyometryczne oraz trening górnych partii ciała należy wykonywać w poniedziałki, środy i piątki. Trening dolnych części ciała powinien odbywać się we wtorki, czwartki i soboty. W dni, na które zaplanowano jazdę na nartach, nie ćwiczy się.

PONIEDZIAŁEK, ŚRODA, PIĄTEK:
ĆWICZENIA – SERIE – POWTÓRZENIA

skoki obunóż z boku na bok (stopy razem) – 5 – 1min

skoki obunóż przód-tył – 5 – 1 min

skoki boczne jednonóż – 3 – 12

skoki przód-tył jednonóż – 3 – 12

ściąganie drążka wyciągu- 3      10-20

prostowanie – 3      10-20

wiosłowanie w opadzie tułowia przodem – 3 –  10

unoszenie tułowia z pozycji leżącej  – 3  10

PRZEDMIOT ĆWICZEŃ
biodra, kolana, dolne partie grzbietu, mięśnie brzucha ,
mięśnie trójgłowe przedramion mięśnie ramion, tricepsy

WTOREK, CZWARTEK I SOBOTA:
ĆWICZENIA SERIE POWTÓRZENIA

przysiady na jednej nodze- 3   10-20

częściowy przysiad- 3    10-20

wyciskanie nogami-  3     8-12

prostowanie mięśni obręczy biodrowej  –  3   10-20

odwodzenie mięśni obręczy biodrowej  3 –   10-20

uginanie nóg ze sztangą –  3   12

wchodzenie po schodach –  5   1 min

wspięcie na palce stojąc  –  5    20

PRZEDMIOT ĆWICZEŃ

mięśnie pośladkowe, mięśnie czworogłowe biodra, kolana, dolna część tułowia, mięśnie czworogłowe prostowniki obręczy biodrowej, mięśnie odwodzące obręczy biodrowej
mięśnie dwugłowe uda, zginacze obręczy biodrowej, łydki

 

Czy rzeczywiście jesteśmy już gotowi, aby wyruszyć na podbój tras zjazdowych? Osiągnęliśmy przecież wysoką formę po wieloletnim treningu kulturystycznym i uprawianiu ćwiczeń aerobowych. Możemy sprostać zadaniom czekającym nas w salach gimnastycznych i podczas gier zespołowych, takich jak np. koszykówka. Jednak narciarstwo to zupełnie inny świat. Liczy się głównie wytrzymałość, choć silne ręce i ramiona bardzo się przydadzą, gdy przyjdzie się dźwigać z upadku. Jednak, aby wyprawa na narty była w pełni bezpieczna i mogła się zakończyć sukcesem, przed wyjazdem w góry niezbędne jest przeprowadzenie treningu specjalistycznego.

Narciarstwo górskie, w przeciwieństwie do wielu innych dziedzin sportu, w których szybkość odgrywa istotną rolę, wymaga doskonałego opanowania umiejętności hamowania, w celu zachowania pełnej kontroli nad równowagą oraz tempem zjazdu.

Zdolność zmniejszania prędkości oraz panowania nad ruchami i ich precyzją zależy w dużej mierze od koordynacji i umiejętności zachowania równowagi ciała, a także siły i sprawności mięśni, odpowiedzialnych za hamowanie naturalnego pędu ciała podczas zjazdu. Narciarz również powinien posiadać umiejętność utrzymania się w pionie przy dużych szybkościach, bez względu na ukształtowanie terenu, a w razie potrzeby zahamować.