Regeneracja biologiczna

Do tej kategorii należy większość metod regeneracji. Mamy tu zatem odpowiednie odżywianie się, dodatki witaminowe, spożywanie niezbędnych aminokwasów, elementów śladowych (mikroelementów) oraz terapię ruchową w formie automasażu i akupresury. W odpoczynku pomagają też ciepłe i zimne kąpiele, fizykoterapia w formie sauny, kąpieli leczniczych i biczów wodnych.

Mówiąc o metodach biologicznych, musimy wspomnieć o preparatach naturalnych i farmakologicznych, które pomagają sportowcom w normowaniu stanów emocjonalnych i fizycznych. Ważne jest jednak, żeby znać efekty uboczne, jakie wiążą się z zażywaniem tych środków, w szczególności farmakologicznych.

Istnieje zasadnicza różnica między używaniem środków odnowy, w celu stabilizacji funkcji organizmu a stosowaniem takich bodźców, jak na przykład sterydy, dla przyspieszania procesów, zachodzących w organizmie. Daje to w końcu efekt dopingu i może powodować niebezpieczne skutki. Najlepszą drogą do zachowania zdrowego ciała i uzyskania najlepszych efektów regeneracji są naturalne środki zapobiegające przetrenowaniu.

Zestawienie różnych metod regeneracji organizmu – technicznych, psychologicznych i biologicznych – zależy głównie od specyfiki uprawianego sportu, a w kulturystyce od intensywności stosowanego treningu.

Ogólnie rzecz ujmując, lżejszy trening potrzebuje lżejszych metod odnowy organizmu. Jeżeli wzrasta intensywność treningu, należy zwiększyć zakres metod regeneracji, natomiast wybór najlepszych metod zależy od indywidualnych możliwości organizmu.

Trzeba spróbować każdej metody, żeby się zorientować, która z nich przynosi najlepsze efekty. Nie wolno jednak zapominać, że zarówno poziom treningu, jak i sposób regeneracji powinien być odpowiedni. Jeżeli stale się stosuje tylko jedną metodę, to po pewnym czasie organizm się przyzwyczaja. Traci się w ten sposób czas i marnuje własny wysiłek, a co gorsza – można wywołać skutki negatywne.

Można ich uniknąć dzięki stosowaniu jednej z metod odnowy, początkowo przez jeden lub dwa dni w tygodniu, między sesjami treningowymi. Gdy zwiększa się intensywność treningu, zwiększa się liczba metod. W treningu bardzo intensywnym regenerację można stosować rano lub zaraz po wysiłku albo wieczorem.

Ogólnie mówiąc, lepiej jest stosować metody odnowy w “lżejsze” dni niż w “ciężkie”, ponieważ organizm najszybciej się regeneruje podczas odpoczynku. Im bardziej zrelaksowane jest nasze ciało, tym szybciej się regeneruje.