Regeneracja – przetrenowanie

przetrenowanieIntensywny trening wymaga intensywnego wypoczynku. Przetrenowanie, do którego prowadzi wykonywanie zbyt forsownych dla ciała ćwiczeń. Przetrenowanie w niektórych przypadkach może być bardzo dotkliwe. Lekceważenie tego zjawiska zawsze ogranicza zdolności treningowe.
Objawy przetrenowania, w tym podwyższenie lub obniżenie tętna, apatię, brak chęci do treningu, stałe zmęczenie i zaburzenia funkcji organizmu, takie jak złe trawienie, arytmia serca itp.
Chcąc uniknąć przetrenowania, trzeba przede wszystkim kontrolować zakres ćwiczeń, odpowiednio się odżywiać i wystarczająco długo spać. Powszechnie znane metody pozwalają określić proporcjonalne dostosowanie intensywności i natężenia treningu do możliwości regeneracji sił.
Przetrenowaniu można zapobiegać również metodami technicznymi. Polegają one na przyspieszaniu lub pobudzaniu zdolności całego organizmu do regeneracji. W dzisiejszych czasach, gdy intensywność ćwiczeń wykonywanych przez kulturystów i innych sportowców zaczyna przekraczać granicę możliwości, metody te nabierają szczególnego znaczenia.

Jedną z nowszych i najbardziej rozpowszechnionych metod regeneracji jest stosowanie sesji psychologicznych, które pomagają zwalczać niepokój, strach, rozczarowanie itp. Metody te stosuje się do regulacji stanów emocjonalnych, a co za tym idzie – rozluźnienia i wypoczynku mięśni.
Na przykład hipnoza często pomaga w leczeniu zaburzeń snu, jak również dostarcza odpoczynku. Takie “zatrzymanie” umysłu w stanie spoczynku jest bardzo wydajną metodą odnowy.
Równie często sportowcy stosują autotrening. Wystarczy usiąść na wygodnym krześle i wprowadzić się w stan odpoczynku. Dodatkowy relaks może przynieść cicha muzyka w tle i kolorowe, migające światła. Istnieje wiele innych metod, dzięki którym pozwala się mięśniom odpoczywać. Jedną z nich jest celowe napinanie mięśni, a potem powolne ich rozluźnianie, tak żeby czuć każdą zachodzącą zmianę. W ten sposób mięśnie dosłownie uczy się odpoczywać. Metodę tę warto stosować po każdym powtórzeniu lub serii ciężkich ćwiczeń. Dlatego przed każdym powtórzeniem ćwiczenia zalecam wprowadzenie chwili odpoczynku w pozycji wyjściowej.