Siła na nartach

nartyZjazdy po stokach górskich są typowo anaerobową aktywnością, w której zapotrzebowanie mięśni na tlen jest tak wielkie, że muszą one czerpać dodatkowe źródło pożywienia z wewnętrznych procesów metabolicznych. Każdy narciarz musi więc uwzględnić w swoim programie przygotowawczym przede wszystkim ćwiczenia anaerobowe. Mogą to być ćwiczenia z obciążeniem wykonywane w szybkim tempie, z krótkimi przerwami wypoczynkowymi.

Biegi na nartach są bardziej aerobową odmianą narciarstwa. W przeciwieństwie do zjazdów, nie wymagają żadnego specjalistycznego treningu. Przed wycieczką na narty wystarczy przeprowadzić jakikolwiek trening aerobowy.

SIŁA I NARTY

Program wzmacniający przed wyprawą na podbój stoków górskich obejmuje ćwiczenia mięśni: czworogłowych, prostowników operujących w obrębie obręczy biodrowej, pośladkowych, tułowia, brzucha oraz dolnych partii pleców.

Ważne są również ćwiczenia plyometryczne, polegające na szybko i gwałtownie wykonywanych ruchach, stosowane w celu wyrobienia zwinności, koordynacji i zmniejszenia czasu reakcji na bodziec. Przydadzą się one z pewnością na oblodzonym i stromym stoku.

Istotą ćwiczeń plyometrycznych jest znaczne ograniczenie kontaktu stóp z podłożem, tak jakby ich zetknięcie z ziemią powodowało kolejną eksplozję wyrzucającą nas w powietrze. Zaliczają się do nich głównie podskoki obunóż z boku na bok oraz w przód i tył. Przy skokach bocznych można pomóc sobie kijkami narciarskimi. Należy jednak pamiętać, aby zawsze zachować pozycję taką,jak przy zjeździe: plecy proste, barki odwiedzione do tyłu, brzuch płaski, cała sylwetka w przysiadzie. Taka postawa wzmacnia mięśnie dolnej części pleców, przy jednoczesnym rozwinięciu koordynacji ruchów i siły ogólnej.

Pragnąc zostać sprawnym narciarzem musisz pamiętać o treningu mięśni ekscentrycznych. Sprzyja temu wchodzenie po schodach, obniżanie środka ciężkości ciała (jak w przysiadach) oraz wbieganie tyłem pod górę. Nie wolno również zapominać o ćwiczeniach mięśni czworogłowych i zginaczy, działających w obrębie obręczy biodrowej. Ćwiczenie jest najbardziej efektywne, jeśli wykonuje się je z ugięcia pod kątem 90° do pełnego wyprostu.