Naderwanie tricepsa

zerwanie tricepsaPomimo że głowa długa mięśnia trójgłowego ramienia nie jest mięśniem najmocniej angażowanym przy ćwiczeniu mięśni grzbietu, to właśnie ona najczęściej ulega urazom w czasie podciągania z wykorzystaniem wyciągu górnego z najwyższymi obciążeniami lub w czasie podciągania na drążku z ciężarkami.

Przypomnijmy, że mięsień najszerszy grzbietu jest silnym mięśniem w kształcie wachlarza, który przyciąga ramię do klatki piersiowej i którego ścięgno dystalne jest mocno przyczepione do kości ramiennej. Jest to najważniejszy mięsień umożliwiający wspinanie się.

Jeśli chodzi o głowę długą mięśnia trójgłowego ramienia, to jest ona mniejsza i jej podstawową funkcją jest prostowanie przedramienia, funkcją poboczną zaś przyciąganie ramienia do klatki piersiowej; dopełnia w tym względzie działanie mięśnia najszerszego grzbietu.

Naderwanie głowy długiej mięśnia trójgłowego ramienia jest obrażeniem dotyczącym mięśni przeforsowanych, które powstaje najczęściej wskutek zlej rozgrzewki.

W czasie podciągania na drążku z ciężarkami lub podciągania z wykorzystaniem wyciągu górnego przy dużym obciążeniu wystarczy na krótką chwilę rozluźnić mięsień najszerszy grzbietu, aby przenieść całe napięcie na głowę długą mięśnia trójgłowego ramienia. Może on wtedy ulec naderwaniu, najczęściej przy przyczepie do łopatki (całkowite oderwanie ścięgna jest na szczęście rzadkie).

W odróżnieniu do urazów ramion, niezwykle upośledzających i niemal całkowicie uniemożliwiających wykonywanie ćwiczeń na górną partię ciała, naderwanie głowy długiej mięśnia trójgłowego ramienia jest mniej dolegliwe.

Ćwiczenia na mięśnie grzbietu, takie jak: rozciąganie mięśni grzbietu z wykorzystaniem wyciągu dolnego lub podciąganie sztangi typu T w opadzie, jak również ćwiczenia na mięsień trójgłowy ramienia, tj. prostowanie przedramion z wykorzystaniem wyciągu górnego z łokciami przy tułowiu, mogą być wykonywane pomimo urazu, pod warunkiem stosowania w pierwszym okresie umiarkowanych obciążeń.

Zaleca się jednak krótką przerwę przed powrotem do wykonywania ćwiczeń na górne partie ciała.
Uwaga: naderwanie głowy długiej mięśnia trójgłowego może nastąpić również w czasie prostowania ramion ze sztangą w pozycji leżącej na ławeczce. Aby zapobiec temu urazowi, zaleca się wykonanie przed treningiem kilku ćwiczeń rozciągających.

ĆWICZENIE ROZCIĄGAJĄCE MIĘSIEŃ TRÓJGŁOWY RAMIENIA
W pozycji siedzącej lub stojącej, jedno ramię wyprostowane w pionie przy głowie, z przedramieniem ugiętym tak, że dłoń dotyka górnej części grzbietu. Drugą dłonią chwycić za łokieć tego ramienia i wolno je przyciągać, próbując odwieść za głowę. Wykonując ten ruch, rozciąga się mięsień obły większy i mięsień trójgłowy ramienia, a w szczególności jego głowę długą. W mniejszym stopniu angażuje się mięsień najszerszy grzbietu.