Bóle pleców i karku

Wielu ludzi nie ma pojęcia, jak wrażliwy jest kręgosłup na najmniejsze nawet urazy – nie tylko mechaniczne oddziaływania zewnętrzne, ale również nadwaga, zła postawa i jednostronne obciążenie, a nawet złe odżywianie wpływają ujemnie na kręgosłup.

W stanach bólowych nerwy wychodzące spomiędzy kręgów rdzenia kręgowego mogą być uciśnięte przez zesztywniałe mięśnie. Oto zestaw środków pozwalających usunąć ból karku.

Przy bólu karku spowodowanym nadmiernym napięciem mięśni zalecana jest przede wszystkim gimnastyka pod prysznicem.

Każdego ranka i wieczora powinniśmy wykonywać pod ciepłym natryskiem następujące ćwiczenia:
–    najpierw przez 10 minut trzymamy pod silnym strumieniem wody tylko kark
–    pozwalamy głowie opaść luźno do przodu. Należy przy tym unikać wszelkiego wysiłku.

Przywracamy głowę do poprzedniej pozycji. Unikanie wysiłku jest dlatego bardzo ważne, że w innym przypadku mógłby nastąpić kurcz mięśni – a właśnie to nie powinno się zdarzyć.

Ćwiczenie wykonujemy 10-20 razy
–    skręcamy głowę lekko na bok i wykonujemy niewielki skłon. Skłaniamy w ten sposób głowę w lewo i w prawo po 10 razy
–    jeśli mięśnie są już dobrze ukrwione i odpowiednio rozluźnione, zaczynamy obracać głowę. Żadnych gwałtownych ruchów! Za każdym razem wykonać dwa obroty w lewo, dwa obroty w prawo. Całe ćwiczenie powtarzamy 10 razy.

Po tym treningu na rozluźnienie wycieramy się do sucha i zaczynamy masaż karku. Sięgamy przy tym obiema rękami do tyłu, obejmujemy kark i łagodnie pocieramy dłońmi, w kierunku ramion, aż powstanie przyjemne uczucie ciepła. Wszystkie ćwiczenia służą poprawie ukrwienia i tym samym rozluźnieniu mięśni. Jeśli przyczyną bólu są zmiany patologiczne, wymienione powyżej środki również je łagodzą. Nie można jednak osiągnąć trwałego wyleczenia bez usunięcia przyczyn.